Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Paryżu rozpoczął się ostatni już, czyli czwarty etap życia Mickiewicza. Tam w 1834 roku ożenił się z Cecylią Szymanowską oraz wydał Pana Tadeusza. Dwa lata (od 1839 do 1840 roku) spędził w Lozannie jako profesor literatury łacińskiej. Tam napisał cykl liryków, od miejsca nazywanych lozańskimi. W 1840 roku powierzono mu katedrę literatury słowiańskiej w College de France. Później rozpoczął działalność publicystyczną na łamach Trybuny Ludów. Wtedy też jego żona zachorowała, a Mickiewicz stracił pracę. Nowe zatrudnienie znalazł jako bibliotekarz w Paryżu. Zmarł 26 listopada 1855 roku. Dzieła poety stały się trwałą częścią naszej świadomości narodowej. Są nieustannie wznawiane i komentowane.

Wyjaśnienie
Filomaci i filareci –
Filomat – etymologicznie oznacza miłośnika wiedzy. Celem działania tego związku było szerzenie nauki, samokształcenie oraz działalność polityczna, polegająca na dążeniach wolnościowych. Członkami tego tajnego związku byli m.in. Adam Mickiewicz, Tomasz Zan, Franciszek Malewski. Można powiedzieć, iż głoszone przez nich ideały były oświeceniowe.
Filareci – było to legalne stowarzyszenie, które głosiło hasła wolnościowe i wyzwoleńcze, dlatego też szybko zostało zdelegalizowane. Poza hasłami politycznymi głosili ideały romantyczne.
więcej informacji znajdziesz na stronie: Szczegółowa biografia Adama Mickiewicza

Ważne dzieła

Zima miejska (wiersz, którym debiutował) - 1818
Oda do młodości – 1820
Ballady i romanse – 1822
Grażyna – 1823
Dziady – część II i IV – 1823
Sonety krymskie – 1826
Konrad Wallenrod – 1828
Reduta Ordona –1831
Dziady – część III – 1832
Księgi narodu polskiego; Księgi pielgrzymstwa polskiego – 1832
Pan Tadeusz – 1834
Liryki lozańskie – 1839 – 1840
Publicystyka - 1849

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Droga nad przepaścią w Czufut-Kale - analiza i interpretacja
2  Hej, radością oczy błysną… - analiza i interpretacja
3  Ballady i romanse jako manifest ideowyKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna


 • A ty madziu taka mądra nie bądź bo skoro przychodzisz i piszesz tylko po to żeby kogoś ośmieszyć no to weź sobie odpuść i najlepiej nie pisz już nic. po to są te komentarze żeby wyrażać swoją opinię no ale nie w taki agresywny sposób...
  ktoś :** ()

 • "Kasia" czemu mówisz ze nie ma tam pierwszych lat pisania nie czytasz chyba uwarzenie w latach 1819 – 1823, pracował w Kownie. W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie
  Przemek (koman {at} amorki.pl)

 • superr! wszystko jest świetnie wyjaśnione. Zauważyłam jeden komentarz, na który po prostu się nie da patrzeć przez jeden błąd " terz" jak można napisać słowo z takim bykiem .?!
  Anonim ()

 • Nie podoba mi się wasze twierdzenie, iż fakt, że uczęszczam do gimnazjum powoduje nie możność korzystania z tego tekstu. Użyłem go do pomocy przy pisaniu z życiorysu co nie znaczy, że nic nie potrafię :)
  Anonim ()

 • Jesteście debilami... Po pierwsze Mickiewicz, drogi Bartku, miał dzieci... i to aż 6! I zamiast pisać brak żony i dzieci powinieneś napisać nieszczęśliwa miłość! A ty, Kasia, zastanów się co piszesz drogie dziecko. bo nie wiem czy pomyślałaś, ale tu jest zawarte imię i nazwisko. A kiedy Mickiewicz zaczął pisać wiersze...? idź do wróżki i się spytaj, albo najlepiej samego Mickiewicza!
  Madzia (madziaaa28 {at} amorki.pl)

 • moim zdaniem ta biografia nie jest zla ale powinny sie w niej znalesc najwazniejsze informacje takie jak imie nazwisko ile mial lat jak zaczal pisac itp...
  Kasia (kasiulka1996 {at} onet.eu)

 • Notatka naprawdę super.. uratowała mi życie . I co ja mam 13 lat i moim zdaniem jest naprawdę świetnie napisana ... Gratuluję.:) Stronka też super Pozdrowienia i buźki ...:)
  Dominika (gadzina2408 {at} wp.pl)

 • Dzieciństwo i młodość Dom Adama Mickiewicza w Nowogródku W latach 1807-1815 uczęszczał do dominikańskiej szkoły powiatowej. W wieku 17 lat skończył szkołę miejscową. Studiował nauki humanistyczne na Imperialnym Uniwersytecie Wileńskim (tak nazywał się wtedy Uniwersytet Stefana Batorego) w Wilnie z zamiarem zdobycia zawodu nauczyciela. W czasach studenckich był jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Filomatów, tajnej organizacji, która z czasem przekształciła się w spiskową organizację narodową.
  Anonim ()

 • BARTEK - zgadnij,co ja teraz robię, będąc w II kl. LO, na lekcjach języka polskiego?! Właśnie TO, co Ty napisałeś! A uważasz, że tylko Ty jesteś taki inteligentny (bardziej od nauczycieli, profesorów) iż nikt prędzej na to nie wpadł? Otóż powiem Ci - śmiechu warte! miłego dnia.
  gr lui ()


Tagi: