Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna

Adam Mickiewicz należy do największych twórców literatury polskiej. Jego życie jest przykładem klasycznej biografii romantycznej, typowej dla całego pokolenia. Określały ją m.in. sytuacja panująca w kraju, światopogląd romantyczny oraz echo powstania.

Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się z drobnej szlachty, ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. W tamtych okolicach upłynął pierwszy okres życia małego Adama, który tam chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów. W 1812 roku Mickiewiczowi umarł ojciec. W 1815 roku Adam udał się do Wilna, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął studia.

W tym miejscu biografowie wyodrębniają tzw. etap wileńsko-kowieński w życiu wieszcza. W latach 1816 – 1819 studiował bowiem w Wilnie, potem zaś, w latach 1819 – 1823, pracował w Kownie. W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie, takie jak: Oda do młodości czy Pieśń filaretów. W tamtym czasie poznał również Marylę Wereszczakównę, do której miłość wpłynęła na jego całe późniejsze życie, nie tylko osobiste, ale również na jego twórczość. Rodzina Maryli uznała, iż nie był on dla niej odpowiednim kandydatem na męża, (nie był bowiem zamożny), a więc Maryla wkrótce stała się żoną hrabiego Puttkamera.

W Kownie Mickiewicz pracował jako nauczyciel, co nie było dla niego szczytem ambicji. W tamtym czasie napisał m.in. Ballady i romanse, Grażynę oraz II i IV część Dziadów. W tym celu korzystał z bogatej tradycji ballad i podań litewskich.

W 1823 roku organizacja filomatów, do której przynależał Mickiewicz, została zdekonspirowana. W wyniku postępowania sądowego Mickiewicza skazano na zesłanie do Rosji, a wydarzenie to stało się początkiem kolejnego okresu w jego życiu, tzw. etapu rosyjskiego. Podczas pobytu w Rosji przyjaźnił się z tamtejszymi romantykami (m.in. Puszkinem) oraz dużo podróżował – na Krym, do Moskwy, Petersburga czy Odessy. W Rosji powstały jego słynne Sonety krymskie oraz Konrad Wallenrod.

W 1829 roku rozpoczął się etap drezdeński w życiu Mickiewicza. Po wyjeździe z Rosji znalazł się we Włoszech, gdzie dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. Zdecydował się udać do Polski, gdzie przybył pod koniec 1831 roku, jednak nie udało mu się przedostać do Królestwa. W 1832 roku razem z falą popowstańczej emigracji znalazł się w Dreźnie, gdzie powstała najsłynniejsza, III część Dziadów. Również w 1832 roku przyjechał do Paryża, gdzie postanowił pozostać na dłużej.

strona:   - 1 -  - 2 - 
Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - ktoś :** ()
  A ty madziu taka mądra nie bądź bo skoro przychodzisz i piszesz tylko po to żeby kogoś ośmieszyć no to weź sobie odpuść i najlepiej nie pisz już nic. po to są te komentarze żeby wyrażać swoją opinię no ale nie w taki agresywny sposób...


 • Jak to nie ma pierwszych wierszy - Przemek (koman {at} amorki.pl)
  "Kasia" czemu mówisz ze nie ma tam pierwszych lat pisania nie czytasz chyba uwarzenie w latach 1819 – 1823, pracował w Kownie. W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - Anonim ()
  superr! wszystko jest świetnie wyjaśnione. Zauważyłam jeden komentarz, na który po prostu się nie da patrzeć przez jeden błąd " terz" jak można napisać słowo z takim bykiem .?!


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - Anonim ()
  Nie podoba mi się wasze twierdzenie, iż fakt, że uczęszczam do gimnazjum powoduje nie możność korzystania z tego tekstu. Użyłem go do pomocy przy pisaniu z życiorysu co nie znaczy, że nic nie potrafię :)


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - Madzia (madziaaa28 {at} amorki.pl)
  Jesteście debilami... Po pierwsze Mickiewicz, drogi Bartku, miał dzieci... i to aż 6! I zamiast pisać brak żony i dzieci powinieneś napisać nieszczęśliwa miłość! A ty, Kasia, zastanów się co piszesz drogie dziecko. bo nie wiem czy pomyślałaś, ale tu jest zawarte imię i nazwisko. A kiedy Mickiewicz zaczął pisać wiersze...? idź do wróżki i się spytaj, albo najlepiej samego Mickiewicza!


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - Kasia (kasiulka1996 {at} onet.eu)
  moim zdaniem ta biografia nie jest zla ale powinny sie w niej znalesc najwazniejsze informacje takie jak imie nazwisko ile mial lat jak zaczal pisac itp...


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - Dominika (gadzina2408 {at} wp.pl)
  Notatka naprawdę super.. uratowała mi życie . I co ja mam 13 lat i moim zdaniem jest naprawdę świetnie napisana ... Gratuluję.:) Stronka też super Pozdrowienia i buźki ...:)


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - Anonim ()
  Dzieciństwo i młodość Dom Adama Mickiewicza w Nowogródku W latach 1807-1815 uczęszczał do dominikańskiej szkoły powiatowej. W wieku 17 lat skończył szkołę miejscową. Studiował nauki humanistyczne na Imperialnym Uniwersytecie Wileńskim (tak nazywał się wtedy Uniwersytet Stefana Batorego) w Wilnie z zamiarem zdobycia zawodu nauczyciela. W czasach studenckich był jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Filomatów, tajnej organizacji, która z czasem przekształciła się w spiskową organizację narodową.


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - gr lui ()
  BARTEK - zgadnij,co ja teraz robię, będąc w II kl. LO, na lekcjach języka polskiego?! Właśnie TO, co Ty napisałeś! A uważasz, że tylko Ty jesteś taki inteligentny (bardziej od nauczycieli, profesorów) iż nikt prędzej na to nie wpadł? Otóż powiem Ci - śmiechu warte! miłego dnia.


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - gloria (glooooooori2009)
  .... szukałam informacji z języka polskiego na temat mickiewicza i w końcu znalazłam ale nie tylko to... .bo np. mam lekture a o niej wiadomości terz znalazłam ....


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - uczyć się! ()
  Weźcie się do roboty dzieci! Rozumiem uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, jest ciężko i każda pomoc naukowa się przyda, ale zrzynać już w gimnazjum?! Czyste lenistwo. Co do notatki: przejrzysta:) Brawo dla autora za mądre wykorzystanie encyklopedii/i lub wikipedi.


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - miodziodzianka (claromaysia {at} wp.pl)
  KLUDIO()dziwi mnie twoja postawa traktujesz nauke i szkole jak "wyścig szczurów"a nie pomyslalas zeby uczyc sie dla siebie dla wlasnej inicjatywy!!!!! stajesz sie takim szczurem który obgryza z kazdej strony i nic nie skorzyst


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - klaudia ()
  bardzo fajna notatka i wiecie co wszystko jest ok.. jestem szcześliwa dostałam 6 z rancuskiego, z matmy 4..najgorsze jest to że namówiłam kolezanke do odpowiedzi bo chciałam ze by jej źle poszło a ona dostała 5!!!!!!!!!!!mam tego dosyć...........aaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!11


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - Tomasz ()
  Bardzo podobają mi się materiały z tej strony klp.pl nie pierwszy i nie ostatni raz z niej korzystam i jeszcze nigdy się nie zawiodlem. co prawda nie przepisuje notatki slowo w slowo tylko staram sie ja napisac wlasnymi slowami :D


 • Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna - Wojtek ()
  Ty... "kura" ... Nie wymądrzaj się bo nawet niew umiesz pisac "twórcy". I co? Paluszki bolą od naciskania "więcej" lub "czytaj dalej"?... Polecam ci http://www.żal.pl/
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Adam Mickiewicz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies