Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Adam Mickiewicz należy do największych twórców literatury polskiej. Jego życie jest przykładem klasycznej biografii romantycznej, typowej dla całego pokolenia. Określały ją m.in. sytuacja panująca w kraju, światopogląd romantyczny oraz echo powstania.

Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się z drobnej szlachty, ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. W tamtych okolicach upłynął pierwszy okres życia małego Adama, który tam chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów. W 1812 roku Mickiewiczowi umarł ojciec. W 1815 roku Adam udał się do Wilna, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął studia.

W tym miejscu biografowie wyodrębniają tzw. etap wileńsko-kowieński w życiu wieszcza. W latach 1816 – 1819 studiował bowiem w Wilnie, potem zaś, w latach 1819 – 1823, pracował w Kownie. W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie, takie jak: Oda do młodości czy Pieśń filaretów. W tamtym czasie poznał również Marylę Wereszczakównę, do której miłość wpłynęła na jego całe późniejsze życie, nie tylko osobiste, ale również na jego twórczość. Rodzina Maryli uznała, iż nie był on dla niej odpowiednim kandydatem na męża, (nie był bowiem zamożny), a więc Maryla wkrótce stała się żoną hrabiego Puttkamera.

W Kownie Mickiewicz pracował jako nauczyciel, co nie było dla niego szczytem ambicji. W tamtym czasie napisał m.in. Ballady i romanse, Grażynę oraz II i IV część Dziadów. W tym celu korzystał z bogatej tradycji ballad i podań litewskich.

W 1823 roku organizacja filomatów, do której przynależał Mickiewicz, została zdekonspirowana. W wyniku postępowania sądowego Mickiewicza skazano na zesłanie do Rosji, a wydarzenie to stało się początkiem kolejnego okresu w jego życiu, tzw. etapu rosyjskiego. Podczas pobytu w Rosji przyjaźnił się z tamtejszymi romantykami (m.in. Puszkinem) oraz dużo podróżował – na Krym, do Moskwy, Petersburga czy Odessy. W Rosji powstały jego słynne Sonety krymskie oraz Konrad Wallenrod.

W 1829 roku rozpoczął się etap drezdeński w życiu Mickiewicza. Po wyjeździe z Rosji znalazł się we Włoszech, gdzie dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. Zdecydował się udać do Polski, gdzie przybył pod koniec 1831 roku, jednak nie udało mu się przedostać do Królestwa. W 1832 roku razem z falą popowstańczej emigracji znalazł się w Dreźnie, gdzie powstała najsłynniejsza, III część Dziadów. Również w 1832 roku przyjechał do Paryża, gdzie postanowił pozostać na dłużej.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  DO***. NA ALPACH W SPLGEN 1829 - analiza i interpretacja
2  „Romantyczność” Adama Mickiewicza jako manifest światopoglądowy
3  Burza - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna


 • A ty madziu taka mądra nie bądź bo skoro przychodzisz i piszesz tylko po to żeby kogoś ośmieszyć no to weź sobie odpuść i najlepiej nie pisz już nic. po to są te komentarze żeby wyrażać swoją opinię no ale nie w taki agresywny sposób...
  ktoś :** ()

 • "Kasia" czemu mówisz ze nie ma tam pierwszych lat pisania nie czytasz chyba uwarzenie w latach 1819 – 1823, pracował w Kownie. W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie
  Przemek (koman {at} amorki.pl)

 • superr! wszystko jest świetnie wyjaśnione. Zauważyłam jeden komentarz, na który po prostu się nie da patrzeć przez jeden błąd " terz" jak można napisać słowo z takim bykiem .?!
  Anonim ()

 • Nie podoba mi się wasze twierdzenie, iż fakt, że uczęszczam do gimnazjum powoduje nie możność korzystania z tego tekstu. Użyłem go do pomocy przy pisaniu z życiorysu co nie znaczy, że nic nie potrafię :)
  Anonim ()

 • Jesteście debilami... Po pierwsze Mickiewicz, drogi Bartku, miał dzieci... i to aż 6! I zamiast pisać brak żony i dzieci powinieneś napisać nieszczęśliwa miłość! A ty, Kasia, zastanów się co piszesz drogie dziecko. bo nie wiem czy pomyślałaś, ale tu jest zawarte imię i nazwisko. A kiedy Mickiewicz zaczął pisać wiersze...? idź do wróżki i się spytaj, albo najlepiej samego Mickiewicza!
  Madzia (madziaaa28 {at} amorki.pl)

 • moim zdaniem ta biografia nie jest zla ale powinny sie w niej znalesc najwazniejsze informacje takie jak imie nazwisko ile mial lat jak zaczal pisac itp...
  Kasia (kasiulka1996 {at} onet.eu)

 • Notatka naprawdę super.. uratowała mi życie . I co ja mam 13 lat i moim zdaniem jest naprawdę świetnie napisana ... Gratuluję.:) Stronka też super Pozdrowienia i buźki ...:)
  Dominika (gadzina2408 {at} wp.pl)

 • Dzieciństwo i młodość Dom Adama Mickiewicza w Nowogródku W latach 1807-1815 uczęszczał do dominikańskiej szkoły powiatowej. W wieku 17 lat skończył szkołę miejscową. Studiował nauki humanistyczne na Imperialnym Uniwersytecie Wileńskim (tak nazywał się wtedy Uniwersytet Stefana Batorego) w Wilnie z zamiarem zdobycia zawodu nauczyciela. W czasach studenckich był jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Filomatów, tajnej organizacji, która z czasem przekształciła się w spiskową organizację narodową.
  Anonim ()

 • BARTEK - zgadnij,co ja teraz robię, będąc w II kl. LO, na lekcjach języka polskiego?! Właśnie TO, co Ty napisałeś! A uważasz, że tylko Ty jesteś taki inteligentny (bardziej od nauczycieli, profesorów) iż nikt prędzej na to nie wpadł? Otóż powiem Ci - śmiechu warte! miłego dnia.
  gr lui ()


Tagi: