Sonety krymskie - notatka interpretacyjna
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
I. STEPY AKERMAŃSKIE
Podmiot liryczny poznaje krymskie stepy, porównuje je do „suchego oceanu”, a swoją podróż wozem do płynięcia łódką. Po zmroku gubi się, nie rozpoznaje drogi. Podziwia krymską przyrodę, wsłuchuje się w jej dźwięki. Słyszy szum ptasich skrzydeł, szelest motyla. Nasłuchuje też głosu z Litwy, jednak nie może go usłyszeć.

II. CISZA MORSKA
Podmiot liryczny podróżuje statkiem. Opis spokojnego, cichego morza staje się punktem wyjścia do refleksji o sytuacji wędrowca. Poeta opisuje meduzę, która drzemie na dnie morza w czasie sztormu, a ożywia się wtedy, gdy jest cicho i spokojnie. Podmiot liryczny porównuje do morskiego zwierzęcia „hydrę pamiątek”, czyli bolesne wspomnienia o utraconym kraju. Trudne i przykre myśli pojawiają się wtedy, gdy wokół jest spokojnie. Gdy wędrowiec zaangażuje się w przeżywanie rzeczywistości, udaje mu się na chwilę zapomnieć.

III. ŻEGLUGA
Cisza morska opisana w poprzednim sonecie powoli przeradza się w sztorm. Wspinający się po drabinie majtek przypomina podmiotowi lirycznemu pająka czekającego w sieci na ofiarę. Strach przed żywiołem sprawia, że wędrowiec zapomina na chwilę o bolesnych wspomnieniach. Wraz z innymi podróżnymi przeżywa emocje związane z podróżą.

IV. BURZA
Rozpętuje się morska burza. Poeta opisuje okręt rzucany falami, porównuje go do twierdzy szturmowanej przez wroga. Podmiot liryczny pokazuje przyrodę jako niszczący żywioł. Przedstawia też różne postawy ludzi w obliczu zagrożenia: tracą panowanie nad sobą, modlą się, żegnają z bliskimi. Tylko wędrowiec zachowuje się inaczej; obserwuje, milczy, jest już niezdolny do przeżywania ludzkich uczuć. Zazdrości innym ich emocji.

V. WIDOK GÓR ZE STEPÓW KOZŁOWA
Sonet jest dialogiem między Pielgrzymem i Mirzą – jego wschodnim przewodnikiem. Mirza objaśnia podmiotowi lirycznemu nieznany, egzotyczny świat. Pielgrzym zachwyca się pięknem i potęga krymskiej przyrody. Gdy brakuje mu słów wydaje okrzyk zachwytu: Aa!!!

VI. BAKCZYSARAJ
Pielgrzym ogląda ruiny pałacu chanów krymskich. Widzi, jak symbol dawnej potęgi jest niszczony przez roślinność. Staje się to dla niego punktem wyjścia do refleksji o przemijaniu oraz o walce natury z cywilizacją. Odwołuje się też do biblijnej opowieści o ukaraniu władcy, który zbyt mocno wierzył w swoją potęgę i odrzucał prawa boskie. Pielgrzym jednoznacznie wskazuje, że to przyroda przetrwa, a dzieła ludzkie są kruche, nietrwałe. Paradoksalnie, symbolem wieczności staje się niestała, zmienna woda płynąca ze źródła.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Lilije - analiza i interpretacja
2  Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna
3  To lubię - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Sonety krymskie - notatka interpretacyjna


 • Kocham tę stronę Zawsze mogę na nią liczyć nie to co ściąga czy bryk...phi Przygotowuje sie do wypracowania i szykuje się wysoka ocena :D Pozdrawiam...
  Chedaar ()

 • Dziękuję ślicznie, opracowanie świetne, to jest właśnie to, czego szukałam. Lubię interpretować wiersze, ale że trochę ze mnie leniwa osóbka, zdaję się na pracę innych;) jakże owocną pracę;)
  Agata ()

 • Coś niesamowitego, naprawdę... właśnie służy mi do konkursu :P Dla mnie bomba! Buuuuziak! :* Głupio mi tak wykorzystywać, ale chyba po to to jest.. Pozdrawiam :)
  Agata ()

 • ojczyzna nie moze deptać czegoś, to za duza personifikacja. to wlasnie utwieradza nas w tym ze chodzi o kobiete, ktora spacerujac po Litwie, sladami ktorymi kiedys spacerowal podmiot liryczny.
  janusz ()

 • Interpretacja bardzo dobra, ale uważam że w ,,Depcąc świeże me ślady czyż o mnie pamięta?” chodzi nie o kobiete, lecz o ojczyzne czy ona jeszcze pamięta o stęsknionych za nią wygnańców. Prosze o rozpatrzenie tej interpretacji czy nie jest bardziej trafna. POZDRO
  Soox (soox {at} o2.pl)

 • Te interpetracje są naprawde niezłe. Idealne na powtórke lub objaśnienie sensu utworu. Cała stronka ogólem to kawał dobrej roboty :) Brawa dla autorów.
  Keliah ()

 • to jest po prostu swietnie!! babusia od polaczusie sie qte ucieszy..bo mi zadalaa to zinterpretowac tylko ja nie mam o tym ziolonego pojecia... pozdrio fur alles!!! thx for alll extraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  malina-kowalewski-bem ()

 • bardzo dobre są te interpretacje i analizy
  Anonim (m.u.g.g.y {at} interia.pl)

 • rewelacja...;D dokładnie to, czego szukałam ;) bardzo ładnie dziękuje :)
  ninka (emilka00 {at} vp.pl)


Tagi: