Nad wodą wielką i czystą - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mickiewiczowski utwór Nad wodą wielką i czystą jest jednym z najbardziej znanych liryków lozańskich, stał się on nawet inspiracją dla współczesnego poety Tadeusza Różewicza do napisania wiersza zatytułowanego Liryki lozańskie. U Różewicza również pojawia się motyw wody, ale woda ta nie tylko jest „wielka i czysta”, jest przede wszystkim „martwa” – i niczego już nie odbija. Tu poeta jest jak „krzyż bez ramion” i „miłość bez wiary”, utracił on bowiem wiarę w sens jakichkolwiek wartości. Jego koncepcja losu ludzkiego jest jeszcze bardziej tragiczna niż u poety romantycznego.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pani Twardowska - analiza i interpretacja
2  Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego - omówienie
3  Interpretacja Ody do młodości - notatkaKomentarze
artykuł / utwór: Nad wodą wielką i czystą - analiza i interpretacja


 • całkiem dobre opracowanie. A poetycki obraz przyrody odkrywa zakamarki ludzkiej duszy. Bo,jak pisali romantycy, natura jest makroświatem, w którym odbija się mikroświat czyli nasza dusza. By dobrze zrozumieć zamego siebie, poznać swoją dusze-trzeba poznać, zgłębić naturę. Jej zagadki i tajemnice.. :P
  uczennica (roksanka505 {at} znajomi.pl)

 • To ja wam wszystkim gratuluje inteligencji, mądrości. Bo dla mnie to nadal jest dość skomplikowane... ;3 Niby wszystko tak ładnie... no ale cóż, taki był pod koniec Mickiewicz... nie da sie ukryć, że pisał genialnie.
  gudi ()

 • późna juz godzina a ja nie miłąm czasu by się zastanawiac nad pytaniami do tego wiersza...a tu taki psikus i mam wszystkie odpowiedzi do pytanek. Teraz trzeb awykazac się piekną umiejętnościa na lekcji:) wielkie dzieki
  anetek ()

 • swietna analiza bardzo mi sie przydala:*
  serena ()

 • Wielkie dzięki bardzo mi się przydało supcio pozdro papa
  Kasia (zuzia151 {at} poczta.onet.pl)

 • Dzięki wam za tą interpretację!! Uratowaliście mi życie!!!!!!!
  lukasz ()

 • po raz kolejny ratujecie mi zycie:)thnx
  A_gatka ()

 • świetna interpretacja, zrozumiała.bez wybujałych i złozonych zdan ,ktore zdradziłyby , że jest sciagnieta z neta.jednak ja wiem ze mnie psorka jutro nie sprawdzi:)
  kasiunia (Belc147interia.pl)

 • Suepr strona, dzieki za to co robicie, bo reszta ściąg w necie to wielki shit. Pozdrawiam
  Richard ()


Tagi: