Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Polały się łzy - analiza i interpretacja

Julian Przyboś nazwał ten niezwykle skondensowany utwór „wierszem-płaczem”. Krytycy często interpretowali go, odnosząc do biografii poety i traktując jako podsumowanie, zapis rozmyślań nad własnym życiem. Mimo bowiem niewielkich rozmiarów, daleko posuniętej zwięzłości, wiersz ten zawiera wiele głębokich sensów.

Nie znam – mówi J. Przyboś – wiersza bardziej jednolitego, liryki, w której przeżycie związało się więźbą słów tak ściśle i lapidarnie jak Polały się łzy…Słowa

Polały się łzy me czyste, rzęsiste[…]

stanowią ramę kompozycyjną utworu – rozpoczynają go bowiem i kończą. Ujmują w ten sposób w swoistą klamrę trzy wersy odnoszące się do trzech etapów w życiu człowieka: jego dzieciństwa, młodości i wieku dojrzałego. Powtarzające się słowa o płaczu nad własnym życiem podkreślają smutek, jakim przepełnione jest to wyznanie i nie dają żadnej nadziei na ukojenie. Rozrachunek z własną przeszłością okazuje się dramatycznie bolesny, bohater płacze, ponieważ uświadomił sobie, że życie przemija i pełne jest niezrealizowanych planów.

Każdy z wersów odnoszących się do kolejnego etapu życia bohatera wykazuje daleko idące podobieństwo w budowie. Poeta zastosował tu anafory, rozpoczynając każdy wers słowem „na” i dalej dookreślając, na co „polały się jego łzy” – na każdą kolejną fazę jego życia określaną wyrazistymi epitetami. Epitety te są tak dobrane, że rymują się, tworząc w ten sposób rym wewnętrzny, pozwalający poecie na osiągnięcie melodyjności wiersza. Dzieciństwo w ujęciu poety jest „sielskie” i „anielskie”, czyli wspaniałe, beztroskie, pełne ciepła. Dzięki zmiękczonej głosce „s” w słowach określających ten okres w życiu bohatera opis dzieciństwa oddaje owo ciepło, ma w sobie wiele delikatności. Inaczej jest już z młodością: „górna i durna” charakteryzowana jest przez mocne „r”. Wiek ten pełen górnolotnych planów okazał się „durny”, bowiem przedsiębrane przez zastanawiającego się nad swoim życiem bohatera działania nie mogły zostać zrealizowane, jego plany były niemożliwe do spełnienia. Następnie nadszedł wiek dojrzały, „wiek męski”, który podmiot liryczny określa mianem „wieku klęski”. Dominuje w nim gorzka świadomość poniesionej klęski, cierpienie, żal z powodu przemijania. W ten wersie również mamy dominującą głoskę „s”, ale tym razem nie ma już początkowej miękkości.

strona:   - 1 -  - 2 - 
autor:

Aneta Fijołek -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Polały się łzy - analiza i interpretacja • Polały się łzy - analiza i interpretacja - pati (patrycja.k3105 {at} gmail.com)
  MASAKRA, OGARNIJCIE SIĘ LUDZIE I PRZECZYTAJCIE BIOGRAFIE MICKIEWICZA! ON SIĘ NAD SOBĄ NIE UŻALA! TO WYRAZ JEGO ŻALU ZA UTRACONĄ OJCZYZNĄ, A NIE JAKIEŚ TAM FANABERIE.


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - gość ()
  Niestety w interpretacji jest jeden rażący błąd, mianowicie, nie sądzę by w 19 w. Mickiewicz znał tego typu potoczne określenia jak "durny - głupi". W tym przypadku odnosi się to do miłości Mickiewicza. Durna - durzyć się (w kimś), kochać się. Jak pamiętacie z lekcji polskiego, Mickiewicz przeżywał liczne miłości!!!


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - Eliza ()
  Przepiękny wiersz, wybitny krytyk Jan Błoński mówił, że wobec geniuszu tego liryku trzeba zamilknąć... Chciałam dodać, że współcześnie odżegnuje się od interpretacji na podstawie biografii autora. Ludzie, wczujcie się w tę sytuację liryczną i pomyślcie trochę! W tych pięciu wersach jest naprawdę wiele. Moim zdaniem, nie jest to użalanie się nad sobą, te łzy są czyste, rzęsiste- czyli oczyszczające, może to być swoistego rodzaju "katharsis"? Pozdrawiam, życzę wielu twórczych pomysłów i przyjemnej zabawy z poezją ;)


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - Key ()
  Czy Was całkiem coś się w tych główkach pokręciło, to nie jest użalanie się nad sobą tylko rozrachunek pisarza z tym, czego w życiu doświadczył. Mickiewicz w lirykach podsumowuje swoje życie, a tym samym żałuje, że już taki niewiele mu jego pozostało. Ludzie, czy Wy w ogóle znacie biografię tego poety? Poczytajcie trochę i wtedy zrozumiecie, dlaczego w tych utworach pojawia się taka nostalgia życia...


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - Anonim ()
  A.Mickiewicz był patriotą- nie mógł i nie wrócił nigdy do Ojczyzny. Był zakochany- nieszczęśliwie.. Był poetą- Często nierozumianym.. Więc trochę powodów do smutku miał..


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - lily ()
  ludu... no weźcie nie przesadzajcie. wiadomo, że nikt całkiem na trzeźwo nie pisze wielkich elaboratów, jak Mickiewicz, ale trudno sie mówi. Dziady musiały być tak napisane, zeby je w ogóle do druku dopuścili, "Tadzio" to mistrzostwo świata jest, a liryki lozańskie, no cóż... interpretowałam już różne kawałki... oczywiście wielkie dzięki za zawarte tu informacje, jakze cenne w "Wyspianie" :D pozdrowienia ;)


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - Wafer (wafer91 {at} tlen.pl)
  A mówią ze EMO to nowa subkultura... ehhh, popieram kolege, niezly towar musial miec Mickiewicz zeby takie cos napisac, a teraz mecz się człowieku co on mial na mysli... skoro on sam tego nie wiedzial ;/


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - Anonim ()
  Chłopcze od "nostalgicznych nastrojow mickiewicza " Ty masz jakiś problem ? Nie masz co robić w życiu, czy Ci nie wyszło? Chciałbym Ci pomóc, jednak nie wiem jak ...Dam Ci jedną radę jak to mówi moja nauczycielka z fizy PAMIĘTAJ c przez a .Jeżeli nie wierzysz to spytaj Jammala


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - CammyL ()
  hmm szczerze mowiac to nie przepadalem za Mickiewiczem bo podobal mi sie jedynie Pan Tadeusz noo ale ten krociutki wierszyk mnie zafascynowal... to niesamowite jak fajnie mozna opisac cale swoje zycie w 5 wersach


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - makinkjnkj ()
  Wszystkie utwory mickiewicz musiał napisać albo pod wpływem pewnych substancji albo kiedy miał szraczkę lub po prostu był nienormalny, bo nikt normalny (myśle o ludziach przy zdrowym rozumie) nie napisał by takich głupot.


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - kołek (maly_kolo10 {at} op.pl)
  Dzięki za interpretacje . Przyda się jutro na polski. Ale i tak twierdze że on był troche stuknięty. Ciągle się nad sobą uzala nie miał nic innego do robboty...pewnie mu sie nudziło.....jeszcze raz thx.


 • Polały się łzy - analiza i interpretacja - dodka ()
  jesli ktos nie potrafi zrozumiec nostalgicznych nastrojow mickiewicza to juz jego problem-dusza romantyka to cos wiecej niz puste kartonowe pudelko, dlatego ot tak sie do niej nie zaglada.a mickiewicz wcle nie byl smetem,zyciorysu moze mu pozazdroscic niejeden zigolo-odsylam do informacji na jego temat(polecam jednak cos ambitniejszego niz szkolne bryki)


 • :P - Endii :) ()
  wiecie co?? ten mickiewicz to niezły koleśś był :P:P chyba niezle musiał byc naćpany zeby tyle napisac:P::P a przy dziadach to uzywał sobie niezłego towaru :P:P najpierw napisał czesc II i IV a potem III ale naprawde spoko gosciu:P:P:P


 • Polały się łzy - olcia_kkkkkkkkkkkkkkkk (olcia_kk {at} poczta.onet.pl)
  łeee...ostatnio po jżz.polskim musiałam się napić meliski...:) no nie zniese tego. Nie rozumiem dlaczego Mickiewicz tak bardzo się nad sobą użalał. Moim zadaniem osiągnął bardzo dużo czego iini mogliby mu tylko pozazdrościć. Jednak on zamiast podziękować za życie, wręcz opłakuje je...nie mając tak naprawdę powodów!!! Zbyt wygórowana ambicja to już jego problem, ale liryki lozańskie....niestyty także i mój!!!Dlaczego???bo nienawidzę bezpodstawnego użalania się nad sobą. Moim zdaniem trezba brać życie takim jakim jest. Ciągłe narzekanie, ciągle pretensje są bez sensu i do nieczego nie prowadzą!!!!!!!!!!!!!!!!


 • Polały się łzy - Ewka (mystery666 {at} o2.pl)
  Dzięki za interpretację- przyda się jutro na polski ;)
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Adam Mickiewicz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies