Świteź - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Cechy romantyczne w balladzie Świteź
- Nastrój tajemniczości i grozy – zatopione miasto, o którym opowiadała kobieta, otoczone jest, podobnie jak jezioro, niezwykłą atmosferą. Położone w ciemnym borze, jest tematem legend i opowieści.
- Fantastyka – miasto zamienione przez Boga na prośbę księżniczki w jezioro, ludzie przemienieni w kwiaty, postać tajemniczej kobiety wyłaniającej się z wody.
- Przyroda – jej bogate opisy są typowe dla epoki romantyzmu; kwiaty, noc, gwiazdy, bór, tafla jeziora – odgrywają ważną dla całego utworu rolę, bowiem tworzą atmosferę całej ballady.
- Historyzm – władca Litwy Mendog oblegany przez siły carskie (historia Litwy i jej walk z Rusią). Postawa kobiet i mężczyzn walczących z wrogiem wprowadza do utworu element patriotyczny.
- Interpretacja – sposób w jaki została dokonana jest typowo romantyczny. Historia powstania tajemniczego jeziora Świteź, kwiatów jest odzwierciedleniem romantycznej koncepcji opisu..

Kształt artystyczny
Utwór zbudowany jest z czterdziestu ośmiu zwrotek, z których każda ma po cztery wersy. Zatem jest to budowa regularna. Wyróżnić możemy rymy (pora – jeziora, mieście – niewieście) oraz następujące środki stylistyczne: epitet („wielka trwoga”, „głęboka przepaść”), metafora („Czyli też niebo swoje szklanne stopy Aż do nóg twoich ugina.”), wykrzyknienie („Gwałtu!”, „Panie!”), pytanie retoryczne („Jaż własnych mieszkańców dla obcej zgubię odsieczy?”), porównanie („Białawym kwieciem, jak białe motylki”).

Przedstawiona w utworze historia jest oparta na gminnej legendzie. Zestawione ze sobą zostały dwie rzeczywistości: realna i fantastyczna. W obrębie tej drugiej dzieją się wszystkie niezwykłe wydarzenia, jak zamiana ludzi w kwiaty czy też miasta w jezioro. Odnaleźć możemy elementy dramatu, jakimi są dialogi, liryki – środki stylistyczne, a także epiki – obecność narratora, który nie tylko opowiada, ale także komentuje wydarzenia, fabuła, elementy opisu i opowiadania.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Cechy romantyczne w "Balladach i romansach" Adama Mickiewicza
2  Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna
3  XV. Dzieńdobry - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Świteź - analiza i interpretacja


 • Sądze że za małosczegółów nie ma zadnych motywów nio i topografii a tego najbardziej poszukuje :) ale ogolnie cios tam jest hehe
  Pajusia ()

 • Bardzo mi się podoba. Problematyka główna jak najbardziej poruszona. Ogółem ok :)
  madzik ()

 • Doskonała analiza zrobiona przez pryzmat świata romantycznego i jego postrzegania przez ówczesnych twórców.Szczególnie schemat na końcu - dobry wybór cech. Gratuluje autorowi, a wcześniejesze co do wcześniejszych kilku komentarzy - nie oczekujcie,że jedna interpretacja zawierać będzie wszystko - każda robiona jest z położeniem nacisku na troszkę inny element.
  Andrews (andrews {at} life.pl)

 • Może być, good work :D
  LynX ()

 • a elementy geograficzne lub topograficzne???warto o nich wsponieć.Z pewnością przydałby się opis jeziora nocą. ogólnie ok
  pati (pati.bob {at} interia.pl)

 • Mhmmm ... szukałem bardziej o tym, gdzie jest położony Świteź, mam opracować tą balladę, i miejsce, gdzie to się wydażyło.
  Henryk (neuron0 {at} op.pl)

 • git :)
  magda ()

 • dzieki!!!!! bardzo mi pomogliscie! pozdrowionka :*
  michasia (chimasia {at} vp.pl)

 • znając naszą psorkę to jest o dużo za mało tego co ona od nas wymaga ale przynajmniej będzie to jakieś wtrącenie:)
  meg ()

 • warto chyba wspomieć o problemiewiny i kary.. to dość istotne, no ale ogolnie luz
  ania (blankai1 {at} wp.pl)

 • Dzieki, swietna praca, bardzo mi sie przydała:*
  Kasia ()

 • no całkiem spoko
  Dawid JAgielski ()


Tagi: