Świteź - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Cechy romantyczne w balladzie Świteź
- Nastrój tajemniczości i grozy – zatopione miasto, o którym opowiadała kobieta, otoczone jest, podobnie jak jezioro, niezwykłą atmosferą. Położone w ciemnym borze, jest tematem legend i opowieści.
- Fantastyka – miasto zamienione przez Boga na prośbę księżniczki w jezioro, ludzie przemienieni w kwiaty, postać tajemniczej kobiety wyłaniającej się z wody.
- Przyroda – jej bogate opisy są typowe dla epoki romantyzmu; kwiaty, noc, gwiazdy, bór, tafla jeziora – odgrywają ważną dla całego utworu rolę, bowiem tworzą atmosferę całej ballady.
- Historyzm – władca Litwy Mendog oblegany przez siły carskie (historia Litwy i jej walk z Rusią). Postawa kobiet i mężczyzn walczących z wrogiem wprowadza do utworu element patriotyczny.
- Interpretacja – sposób w jaki została dokonana jest typowo romantyczny. Historia powstania tajemniczego jeziora Świteź, kwiatów jest odzwierciedleniem romantycznej koncepcji opisu..

Kształt artystyczny
Utwór zbudowany jest z czterdziestu ośmiu zwrotek, z których każda ma po cztery wersy. Zatem jest to budowa regularna. Wyróżnić możemy rymy (pora – jeziora, mieście – niewieście) oraz następujące środki stylistyczne: epitet („wielka trwoga”, „głęboka przepaść”), metafora („Czyli też niebo swoje szklanne stopy Aż do nóg twoich ugina.”), wykrzyknienie („Gwałtu!”, „Panie!”), pytanie retoryczne („Jaż własnych mieszkańców dla obcej zgubię odsieczy?”), porównanie („Białawym kwieciem, jak białe motylki”).

Przedstawiona w utworze historia jest oparta na gminnej legendzie. Zestawione ze sobą zostały dwie rzeczywistości: realna i fantastyczna. W obrębie tej drugiej dzieją się wszystkie niezwykłe wydarzenia, jak zamiana ludzi w kwiaty czy też miasta w jezioro. Odnaleźć możemy elementy dramatu, jakimi są dialogi, liryki – środki stylistyczne, a także epiki – obecność narratora, który nie tylko opowiada, ale także komentuje wydarzenia, fabuła, elementy opisu i opowiadania.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  To lubię - analiza i interpretacja
2  Hej, radością oczy błysną… - analiza i interpretacja
3  Polały się łzy - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Świteź - analiza i interpretacja


 • Kurde jesteś kompletnym kretynem pisząc że uciekał i brał białoruskie motywy. Po pierwsze wychowały go 3 kultury polska , litewska i białoruska więc miał prawo czerpać z motywów tych po drugie tereny te przed rozbiorami były Polsko-Litewskie bo nie wiem czy wiesz był wtedy rozbiór .Po trzecie nie wiem jak ty ale ja też bym wolał uciekać niż pracować dla wroga bo i tak nie mógł się tam zbuntować bo by go od razu zabili, więc musiał uciec a z reszto co ja dla durnia będę tłumaczył koniec tematu.
  Łukasz (luki_19051995)

 • A może to dlatego wzorował się na białoruskich motywach bo Białoruś była częścią Polski? Więc nie pisz czy chcemy znać prawdę, jeśli nie znasz historii
  nieznajoma (cynamonek1995 {at} gmail.com)

 • nie wiem jak o wieszczu narodowym można pisać, że był ciotą.. obojętnie jakie masz o nim zdanie. nad tym można polemizowacć, czy dobrze robił, że uciekał, czy nie. I czy o była ucieczka. Sama nie umiem tego ocenić. Ale chyba wypada język stępić w obliczu człowieka który stworzył tyle wspaniałych myśli - bez znaczenia w jakich okolicznościach. piękna interpretacja;)
  Ania (andzia321 {at} o2.pl)

 • A kto jeszcze napisał Świteź??? nie wiecie?? a no proszę Tomasz Zan i Jan Czeczot, nie mówi sie,że Mickiewicz napisał swoja na podstawie utworu Jana Czeczota. Taki z niego polski poeta wykorzystywał białoruskie motywy w swoich pracach, a mówią, ze polak:P a w ogóle to nie podróżował po świecie tylko uciekał bo bał sie , ze znów go wyślą na Ural hehehe ale z niego Ciota
  polonista (ania35553 {at} wp.pl)

 • praca jest swietna.. tylko i tak musze przeczytac lekture bo jesli moja polonistka zrobi spr. z lektury to nie masz szans na pozytywa bez czytania calej lektury i nawet tak dobra sciaga mi nie pomoze =[ ale praca jest super;)
  czorno ()

 • Świetna praca, ale jest to jedynie idealne streszczenie ballady. Jej analizy juz brak. NIe ma nawiązania do motywu zbrodni i kary ani nic o romantyczności. Dzięki, ja tylko szukałam fabuły :*
  Kasia II ()

 • bardzo mi się podobało i dlatego dam tą balladę do szkolnej gazetki
  Monika (mon5 {at} vp.pl)

 • Ballada – jest to gatunek obejmujący pieśni o charakterze epicko-lirycznym, nasycony elementami dramatycznymi, opowiadający o niezwykłych wydarzeniach legendarnych lub historycznych. Fabuła ballady charakteryzuje się szkicowością, zawiera zwykle momenty tajemnicze i zagadkowe, jej dominantę stanowi jakieś jedno wyraziście zarysowane zdarzenie.
  bbb ()

 • To dobra pomoc w szkole.
  {at} Magda {at} ()


Tagi: