Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Świteź - analiza i interpretacja

Cechy romantyczne w balladzie Świteź
- Nastrój tajemniczości i grozy – zatopione miasto, o którym opowiadała kobieta, otoczone jest, podobnie jak jezioro, niezwykłą atmosferą. Położone w ciemnym borze, jest tematem legend i opowieści.
- Fantastyka – miasto zamienione przez Boga na prośbę księżniczki w jezioro, ludzie przemienieni w kwiaty, postać tajemniczej kobiety wyłaniającej się z wody.
- Przyroda – jej bogate opisy są typowe dla epoki romantyzmu; kwiaty, noc, gwiazdy, bór, tafla jeziora – odgrywają ważną dla całego utworu rolę, bowiem tworzą atmosferę całej ballady.
- Historyzm – władca Litwy Mendog oblegany przez siły carskie (historia Litwy i jej walk z Rusią). Postawa kobiet i mężczyzn walczących z wrogiem wprowadza do utworu element patriotyczny.
- Interpretacja – sposób w jaki została dokonana jest typowo romantyczny. Historia powstania tajemniczego jeziora Świteź, kwiatów jest odzwierciedleniem romantycznej koncepcji opisu..

Kształt artystyczny
Utwór zbudowany jest z czterdziestu ośmiu zwrotek, z których każda ma po cztery wersy. Zatem jest to budowa regularna. Wyróżnić możemy rymy (pora – jeziora, mieście – niewieście) oraz następujące środki stylistyczne: epitet („wielka trwoga”, „głęboka przepaść”), metafora („Czyli też niebo swoje szklanne stopy Aż do nóg twoich ugina.”), wykrzyknienie („Gwałtu!”, „Panie!”), pytanie retoryczne („Jaż własnych mieszkańców dla obcej zgubię odsieczy?”), porównanie („Białawym kwieciem, jak białe motylki”).

Przedstawiona w utworze historia jest oparta na gminnej legendzie. Zestawione ze sobą zostały dwie rzeczywistości: realna i fantastyczna. W obrębie tej drugiej dzieją się wszystkie niezwykłe wydarzenia, jak zamiana ludzi w kwiaty czy też miasta w jezioro. Odnaleźć możemy elementy dramatu, jakimi są dialogi, liryki – środki stylistyczne, a także epiki – obecność narratora, który nie tylko opowiada, ale także komentuje wydarzenia, fabuła, elementy opisu i opowiadania.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 
Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Świteź - analiza i interpretacja • Do kolesia z problemem do Misckiewicza - Łukasz (luki_19051995)
  Kurde jesteś kompletnym kretynem pisząc że uciekał i brał białoruskie motywy. Po pierwsze wychowały go 3 kultury polska , litewska i białoruska więc miał prawo czerpać z motywów tych po drugie tereny te przed rozbiorami były Polsko-Litewskie bo nie wiem czy wiesz był wtedy rozbiór .Po trzecie nie wiem jak ty ale ja też bym wolał uciekać niż pracować dla wroga bo i tak nie mógł się tam zbuntować bo by go od razu zabili, więc musiał uciec a z reszto co ja dla durnia będę tłumaczył koniec tematu.


 • Świteź - analiza i interpretacja - nieznajoma (cynamonek1995 {at} gmail.com)
  A może to dlatego wzorował się na białoruskich motywach bo Białoruś była częścią Polski? Więc nie pisz czy chcemy znać prawdę, jeśli nie znasz historii


 • Świteź - analiza i interpretacja - Ania (andzia321 {at} o2.pl)
  nie wiem jak o wieszczu narodowym można pisać, że był ciotą.. obojętnie jakie masz o nim zdanie. nad tym można polemizowacć, czy dobrze robił, że uciekał, czy nie. I czy o była ucieczka. Sama nie umiem tego ocenić. Ale chyba wypada język stępić w obliczu człowieka który stworzył tyle wspaniałych myśli - bez znaczenia w jakich okolicznościach. piękna interpretacja;)


 • Znacie prawde??? - polonista (ania35553 {at} wp.pl)
  A kto jeszcze napisał Świteź??? nie wiecie?? a no proszę Tomasz Zan i Jan Czeczot, nie mówi sie,że Mickiewicz napisał swoja na podstawie utworu Jana Czeczota. Taki z niego polski poeta wykorzystywał białoruskie motywy w swoich pracach, a mówią, ze polak:P a w ogóle to nie podróżował po świecie tylko uciekał bo bał sie , ze znów go wyślą na Ural hehehe ale z niego Ciota


 • Świteź - analiza i interpretacja - czorno ()
  praca jest swietna.. tylko i tak musze przeczytac lekture bo jesli moja polonistka zrobi spr. z lektury to nie masz szans na pozytywa bez czytania calej lektury i nawet tak dobra sciaga mi nie pomoze =[ ale praca jest super;)


 • Świteź analiza i interpretacja - Kasia II ()
  Świetna praca, ale jest to jedynie idealne streszczenie ballady. Jej analizy juz brak. NIe ma nawiązania do motywu zbrodni i kary ani nic o romantyczności. Dzięki, ja tylko szukałam fabuły :*


 • Świteź analiza i interpretacja - Monika (mon5 {at} vp.pl)
  bardzo mi się podobało i dlatego dam tą balladę do szkolnej gazetki


 • Świteź analiza i interpretacja - bbb ()
  Ballada – jest to gatunek obejmujący pieśni o charakterze epicko-lirycznym, nasycony elementami dramatycznymi, opowiadający o niezwykłych wydarzeniach legendarnych lub historycznych. Fabuła ballady charakteryzuje się szkicowością, zawiera zwykle momenty tajemnicze i zagadkowe, jej dominantę stanowi jakieś jedno wyraziście zarysowane zdarzenie.


 • Świteź analiza i interpretacja - {at} Magda {at} ()
  To dobra pomoc w szkole.


 • Świteź analiza i interpretacja - Beata ()
  Jestem pełna podziwu dla osób, które tworzą takie opracowania lektur.Jest to pomoc nieoceniona dla osób chcących mieć lektury w "pigułce"


 • Świteź analiza i interpretacja - Pajusia ()
  Sądze że za małosczegółów nie ma zadnych motywów nio i topografii a tego najbardziej poszukuje :) ale ogolnie cios tam jest hehe


 • Świteź analiza i interpretacja - madzik ()
  Bardzo mi się podoba. Problematyka główna jak najbardziej poruszona. Ogółem ok :)


 • Świteź analiza i interpretacja - Andrews (andrews {at} life.pl)
  Doskonała analiza zrobiona przez pryzmat świata romantycznego i jego postrzegania przez ówczesnych twórców.Szczególnie schemat na końcu - dobry wybór cech. Gratuluje autorowi, a wcześniejesze co do wcześniejszych kilku komentarzy - nie oczekujcie,że jedna interpretacja zawierać będzie wszystko - każda robiona jest z położeniem nacisku na troszkę inny element.


 • Świteź analiza i interpretacja - LynX ()
  Może być, good work :D


 • Świteź analiza i interpretacja - pati (pati.bob {at} interia.pl)
  a elementy geograficzne lub topograficzne???warto o nich wsponieć.Z pewnością przydałby się opis jeziora nocą. ogólnie ok
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Adam Mickiewicz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies