Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podróż do Rosji zapadła mu głęboko w pamięć, jak i trzy miesiące spędzone w Petersburgu, gdzie nawiązał kontakt z rewolucyjnie nastawioną inteligencją rosyjską, zwłaszcza z pisarzami Konradem Rylejewem i Aleksandrem Bestużewem. Ministerstwo oświaty na miejsce stałego zamieszkania wyznaczyło Mickiewiczowi Odessę, gdzie miał być nauczycielem w liceum, tam w lutym 1825 r. poeta podjął swoje obowiązki. W Odessie spędził osiem miesięcy, bywał w tym czasie w arystokratycznych salonach i romansował z kobietami. Chętnie przyjmowany był przez Sariusza Bonawenturę Zalewskiego i jego żonę Joannę, która obdarzyła Mickiewicza głębokim uczuciem. Duże znaczenie miała również znajomość poety z Karoliną Sobańską. Echa tego romansu dopatrywano się Sonetach odeskich – cyklu powstałych wówczas erotyków. W lipcu i sierpniu Mickiewicz odbył podróż po Krymie (m.in. w towarzystwie Karoliny i jej kochanka gen. Witta, obojga zaangażowanych w działalność szpiegowską), która była wtajemniczeniem poety w świat Południa i zaowocowała cyklem Sonetów krymskich.

Wkrótce nastąpiła zmiana decyzji władz – nakazano poecie wybór podług własnego uznania nowego miejsca pobytu i pracy. Mickiewicz zdecydował się udać do Moskwy i przyjąć stanowisko urzędnika w biurze. Tu dotarła do niego tragiczna wiadomość: Rylejew i Bestużew jako członkowie spisku dekabrystów zostali skazani na śmierć (wyrok Bestużewa później złagodzono). W Moskwie Mickiewicz wydaje Sonety (1826 r.). Spotyka także Puszkina. Kolejny rok spędza w Petersburgu, gdzie w 1828 r. zostaje wydany Konrad Wallenrod.

Mickiewicz bierze udział w życiu kulturalnym miasta, jest ceniony za swoją twórczość i podziwiany za słynne improwizacje. W tym okresie życia ważne relacje łączą go z pisarką Karolina Jaenisch, której nawet się oświadczył, choć do ślubu ostatecznie nie doszło. Przyjaźnił się czy może nawet romansował z Marią Szymanowską, czterdziestoletnią znaną pianistką, której córkę w przyszłości poślubi, i malarzem Józefem Oleszkiewiczem, wtajemniczającym go w zagadnienia religii czy nawet przeżycia mistyczne. W 1829 r. udało się wreszcie Mickiewiczowi otrzymać pozwolenie na wyjazd z Rosji. Petersburg opuścił dosłownie w ostatniej chwili (groziło mu niebezpieczeństwo związane z wydaniem Konrada Wallenroda), dzięki pomocy przyjaciół, którzy wstrzymali rozkaz cofnięcia paszportu w tekach kancelarii ministerialnej. Tak kończy się etap rosyjski w życiu poety.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pierwiosnek - analiza i interpretacja
2  Do M*** - analiza i interpretacja
3  Cisza morska - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys


 • To ma być szczegółowy życiorys?!!! Ale pewnie, jak na Internet i potrzeby internautów, to może wystarczający, jednak to tak naprawdę nic! Tyle to w szkole się dowiecie.
  x (xalant {at} wp.pl)

 • Mam nadzieję,że dzięki tym wiadomoścom pokonam przeciwników w sporze Mickiewisz kontra Słowacki
  tetedtka ()

 • To nie jest szczegółowy życiorys
  Frania ()

 • Jak dla Mnie stanowczo za mało :( jednak strone w całosci oceniam na 5+ pozdrawiam!
  Karolek ()

 • Fajana strona
  Anonim ()

 • kozacko kozacko kozacko kozacko
  lol ()

 • tego potrzebowalam :-)
  paulus (nana {at} )

 • to maja byc szczegoly a gdzie lata jego mlodosci. slabo
  marcin ()

 • Mickiewicza warto jeszcze wymienić pisane w latach 1839-40 tzw. liryki lozańskie - cykl wierszy przepojonych mistycznym poczuciem jedności z przyrodą, zawierających refleksję nad czasem, wiecznością i przemijaniem.
  Anonim ()

 • Bardzo przydatna strona dzięki
  tony (tony2702 {at} wp.pl)

 • to ma byc SZCZEGOLOWA biografia?? wolne zarty... brak informacji o tym, co robil podczas powstania, o Wielkopolsce (chodzi mi o konkrety!), o roku 1820... malo konkretow i chaos niestety :/
  Goska ()

 • Stronka bardzo sympatyczn ,ale jest tu za duży chaos.....;(
  elfik (elfik_88-88 {at} o2.pl)

 • nie ma tu informacji o roku 1820co jest bardzo istotne w życiorysie Adama Mickewicza
  asiek ()

 • STRONKA SPOXIK I W OGULE NAIS
  AGUŚKA ()


Tagi: