Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Autorka biografii Mickiewicza, Alina Witkowska, o przymusowym pobycie poety w Rosji mówi jako o wielkim paradoksie: kara ta stała się bowiem dla Mickiewicza osobliwym darem losu. Była brutalną lekcją życia, czasem dojrzewania i zdobywania doświadczeń, jakich w Wilnie czy Kownie nie zdobyłby poeta najprawdopodobniej nigdy. Poznał wielonarodową kulturę Rosji i jej obyczaje, wyzbywając się stereotypowych wyobrażeń o tym kraju i jego mieszkańcach (obraz Rosji w III części Dziadów), nawiązał też stosunki z intelektualnym środowiskiem ówczesnej Rosji, ze spiskującymi dekabrystami i wybitnym środowiskiem literackim. Mickiewicz który opuszczał Rosję był już twórcą ogromnej miary i człowiekiem dojrzałym wewnętrznie. Podsumowaniem tego etapu w życiu Mickiewicza mogą być słowa Jana Kozłowa, niewidomego rosyjskiego poety, tłumacza Sonetów:
Daliście nam go silnym, zwracamy go wam potężnym”.


Teraz rozpoczyna się ponad dwuletni okres podróży. Mickiewicz najpierw udaje się do Niemiec. W Berlinie słucha wykładów Hegla, w Weimarze spotyka się z Goethem, który daje mu gęsie pióro i napisany dla niego wiersz. W towarzystwie poety Antoniego Odyńca przez Szwajcarię udaje się do Włoch. Zachwycony jest pięknem alpejskiego pejzażu, czemu da wyraz w swojej poezji (Do ***. Na Alpach w Splügen). Pół roku spędza w Rzymie, obcuje z dawną kulturą południa Europy i stara się o rękę Ewy Ankwiczówny, ojciec dziewczyny sprzeciwia się jednak temu związkowi. Ewa, podobnie jak wcześniej Oleszkiewicz, odgrywa ważną rolę w przełomie religijnym Mickiewicza – w Rzymie powstaje liryka religijna (Arcy-mistrz, Rozmowa wieczorna, Mędrcy).

Poeta dużo podróżuje po Włoszech (Neapol, Pompeje, Sycylia, Asyż, Mediolan), kiedy wraca znów do Rzymu dowiaduje się o wybuchu powstania listopadowego. Z niejasnych do końca powodów Mickiewicz nie wziął w nim udziału. Na tę opieszałość poety złożyło się wiele przyczyn: był już wówczas bardziej sceptycznie nastawiony do takiej otwartej walki z potężnym wrogiem (był wtedy zwolennikiem działania wallenrodycznego), zajechał do Paryża, licząc na interwencję Francji, co jednak okazało się niemożliwe. Rozdarty wewnętrznie postanowił walczyć, dotarł do Wielkopolski, ale droga do Warszawy była odcięta, zresztą powstanie już dogasało. Mickiewicz spotkał się z wielką krytyką współczesnych z powodu niewzięcia udziału w powstaniu, zarzucano mu egoizm czy wręcz tchórzostwo (np. wiersz Maurycego Gosławskiego, Do Adama Mickiewicza bawiącego w Rzymie podczas wojny narodowej), samego poetę również dręczyło ogromne poczucie winy (myślał podobno nawet o samobójstwie).

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


  Dowiedz się więcej
1  Stepy akermańskie - analiza i interpretacja
2  Oda jako manifest
3  Bajdary - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys


 • To ma być szczegółowy życiorys?!!! Ale pewnie, jak na Internet i potrzeby internautów, to może wystarczający, jednak to tak naprawdę nic! Tyle to w szkole się dowiecie.
  x (xalant {at} wp.pl)

 • Mam nadzieję,że dzięki tym wiadomoścom pokonam przeciwników w sporze Mickiewisz kontra Słowacki
  tetedtka ()

 • To nie jest szczegółowy życiorys
  Frania ()

 • Jak dla Mnie stanowczo za mało :( jednak strone w całosci oceniam na 5+ pozdrawiam!
  Karolek ()

 • Fajana strona
  Anonim ()

 • kozacko kozacko kozacko kozacko
  lol ()

 • tego potrzebowalam :-)
  paulus (nana {at} )

 • to maja byc szczegoly a gdzie lata jego mlodosci. slabo
  marcin ()

 • Mickiewicza warto jeszcze wymienić pisane w latach 1839-40 tzw. liryki lozańskie - cykl wierszy przepojonych mistycznym poczuciem jedności z przyrodą, zawierających refleksję nad czasem, wiecznością i przemijaniem.
  Anonim ()

 • Bardzo przydatna strona dzięki
  tony (tony2702 {at} wp.pl)

 • to ma byc SZCZEGOLOWA biografia?? wolne zarty... brak informacji o tym, co robil podczas powstania, o Wielkopolsce (chodzi mi o konkrety!), o roku 1820... malo konkretow i chaos niestety :/
  Goska ()

 • Stronka bardzo sympatyczn ,ale jest tu za duży chaos.....;(
  elfik (elfik_88-88 {at} o2.pl)

 • nie ma tu informacji o roku 1820co jest bardzo istotne w życiorysie Adama Mickewicza
  asiek ()

 • STRONKA SPOXIK I W OGULE NAIS
  AGUŚKA ()


Tagi: