Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys

Adam Mickiewicz przyszedł na świat w dzień wigilijny, 24 grudnia 1798 r. jako drugi syn Barbary z Majewskich i Mikołaja Mickiewiczów i – jak podaje rodzinna legenda – „przyniósł” sobie imię Adam. Co do miejsca urodzenia poety nie ma jednak pewności, nie wiadomo, czy był to litewski Nowogródek, czy oddalone od niego o czterdzieści kilometrów Zaosie.

Adam urodził się w niezamożnej rodzinie szlacheckiej: ojciec pracował w Nowogródku jako adwokat, matka zajmowała się domem. Ich życie podzielone było między dwa gospodarstwa: wiejskie w Zaosiu i miejskie w Nowogródku. W Nowogródku zamieszkali na stałe kilka lat po urodzeniu Adama. Mickiewicz miał wyłącznie braci: starszego Franciszka oraz młodszych – Aleksandra, Jerzego i Antoniego, który zmarł jako dziecko. Dość szybko – w 1812 r., zmarł również Mikołaj Mickiewicz, co zdecydowanie pogorszyło sytuację finansową rodziny i niewątpliwie silnie wpłynęło na niespełna czternastoletniego wówczas Adama.

Lata spędzone w rodzinnych stronach pozbawione były dostatków, dla przyszłego poety okazały się jednak bezcenne. Zarówno pochodzenie, jaki i region ofiarowały mu bogactwo duchowych bodźców, kontakt z różnorodnością kulturową, którą jako dziecko chłonął i z której czerpał później przez całe życie. Już od najmłodszych lat poznawał baśnie i podania ludowe tkwiące głęboko w świadomości ludu litewskiego, białoruskiego i polskiego, który zamieszkiwał okolice Zaosia. Legendy, tajemnicze i straszne historie o zjawach z okolicznych lasów i jezior opowiadał chłopcu stary sługa Błażej, a ludowe pieśni śpiewała mu służąca Gąsiewska. Kresowe wymieszanie kultur, wyznań, odrębności etnicznych – cała ta wielogłosowość kultury, w której wyrósł Mickiewicz, zadecydowała o jego otwartości i literackim nowatorstwie. To z tej kultury naturalnej stworzy przecież system estetyki i poezji romantycznej.

Swoją edukację Adam Mickiewicz rozpoczął w 1807 r. w Nowogródku, w szkole powiatowej prowadzonej przez dominikanów. Po jej ukończeniu we wrześniu 1815 r. opuścił rodzinne strony, udając się do Wilna, by tam studiować na uniwersytecie. Uniwersytet Wileński reprezentował wówczas bardzo wysoki poziom intelektualny – wśród jego profesorów byli najznakomitsi uczeni: Jan i Jędrzej Śniadeccy, historyk Joachim Lelewel, filolog klasyczny Ernest Godfryd Groddek. Wykładali tam również Euzebiusz Słowacki, ojciec Juliusza oraz doktor August Bécu, jego ojczym. W samym Wilnie, które było wówczas częścią cesarstwa rosyjskiego (nie weszło bowiem do utworzonego w 1815 r. Królestwa Polskiego) kwitło nie tylko życie naukowe, ale i kulturalne: działał teatr, wydawano gazety, książki, czasopisma naukowe.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 
autor:

Aneta Fijołek -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - Aga (aga.d1501 {at} op.pl)
  Co jest ciekawe - Mickiewicz spoczywa obok Słowackiego w katedrze wawelskiej - a trzeba zaznaczyć, że poeci nie darzyli siebie wielką sympatią ;P (taki mały paradoks ;D) - a biografia rewelacyjna ;)


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - - Mickiewicz () To bardzo dobry poeta () ()
  dobrze że ta strona jest dobra bo inne to wgl nie maja troche szczegółów o Mickiewiczu Adamie . Podobało mi sie i szkoda tego brata co mial adam WSPÓŁCZUJE .


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - Daro (daros48 {at} wp.pl)
  Bardzo dokładny i przejrzysty życiorys ;)Bardzo mi pomógł przy pisaniu biografi.. nie żebym go przepisywał :) ale wiadomo mniej więcej co i jak ;] wielkie dzięki pozdro!!


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - Ola ()
  Ej no sory ludzie nie umiecie czytac?! Przeciez tutaj sa liryki lozańskie wymienione pod sam koniec, a poza tym tez zyciorys ma aż 7 stron! Więc na pewno w szkole dłuższego sie nie dowiemy a co najwyzej o 100 razy krotszy, dłuższy to moze na filologii polskiej! Co za ludzie... :/


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - ddd (dollys {at} wp.pl)
  wydaje mi się że ten artykuł jest calkiem niezły ;) mam nadzieje że dobrze mnie przygotował do konkursu o mickiewiczu, który mam juto a polonistka mnie do niego zmusiła a nie miałam czasu na nauke :/ pozdrawiam


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - margaret ()
  polecam wikipedia.pl - strona na którą warto zerknąc przy tworzeniu referatów - trafne informcje, galeria, odnośniki do tego tematu oraz inne linki.Pozdrowionka :)


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - jola ()
  a skand wiesz czy dzisiaj czy jutro znowu bedzie swiatLo sLonca na nas pada pochmurny dzien gwiazdy na nas patrza nie zdziw sie dzisiaj jest taki dzien taki jak ty


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - helka (hshark {at} sbcglobal.net)
  tak rzeczywiscie jeszcze troche a zaczniemy gloryfikowac najmarniejsze postacie a o wielkich tak bedziemy pisac jak powyzej, najpierw pan pisze ze najwybitniejszy a pan autor mija najistotniejsze fakty


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - pati ()
  przydałby się wątek o jego wszystkich podrózach bo to mi potrzebne=)pozatym co za hasło szczegółowy zyciuorys? u mnie na polskim zostało by to ocneione na +3 ..pozdrówka:)


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - sandra (sandra235 {at} buziaczek.pl)
  bardzo podobała mi sie ta stronawiec polecam ja wszystkim w różnym wieku ja osobisvcie mam 13 lat i na tą strone weszlam bomusialam zrobic zadanie domowe :) pozdro dla wszystkich


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - x (xalant {at} wp.pl)
  To ma być szczegółowy życiorys?!!! Ale pewnie, jak na Internet i potrzeby internautów, to może wystarczający, jednak to tak naprawdę nic! Tyle to w szkole się dowiecie.


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - tetedtka ()
  Mam nadzieję,że dzięki tym wiadomoścom pokonam przeciwników w sporze Mickiewisz kontra Słowacki


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - Frania ()
  To nie jest szczegółowy życiorys


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - Karolek ()
  Jak dla Mnie stanowczo za mało :( jednak strone w całosci oceniam na 5+ pozdrawiam!


 • Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - Anonim ()
  Fajana strona
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Adam Mickiewicz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies