Lilije - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja
Tematem ballady są przede wszystkim uczucia i myśli, które towarzyszą mężobójczyni, od chwili zabicia swego męża aż do momentu, gdy nieboszczyk powstaje z grobu i porywa ją.

Mąż, powracający razem ze swoimi dwoma braćmi z wojny, chciał szybciej spotkać się ze swoją żoną, dlatego też wyprzedził braci i jako pierwszy przybył w okolice swego domu. Bohaterka utworu zabiła małżonka, gdyż nie chciała, aby ten dowiedział się o jej niewierności, jakiej dopuściła się w czasie jego nieobecności („Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana”). Po dokonaniu zbrodni potajemnie zakopała ciało, zaś na grobie zasadziła lilie. Jednak wyrzuty sumienia nie przestawały ją dręczyć, dlatego postanowiła udać się do pustelnika, wyznać mu swoją winę i otrzymać rozgrzeszenie. Pragnienie otrzymania przez nią pokuty wynikało ze strachu przed karą wieczną. Starzec zapewnił ją, iż może być spokojna, gdyż zbrodnia nie wyjdzie na jaw:
„Bo takie sądy boże,
Iż co ty zrobisz skrycie,
Mąż tylko wydać może;
A mąż twój stracił życie”.


Przybyli do wdowy bracia zmarłego szybko pogodzili się ze śmiercią jej męża i przestali go wyczekiwać. W zamian sami zaczęli ubiegać się o rękę swej bratowej. Ona natomiast nie wiedziała, którego z zakochanych w niej braci ma wybrać. Dlatego raz jeszcze udała się do pustelnika, aby i tym razem poprosić go o radę:
„Pani ich widzi w gniewie,
Co mówić, sama nie wie.
Prosi o chwilkę czasu,
Bieży zaraz do lasu.
Bieży w dół do strumyka,
Gdzie stary rośnie buk,
Do chatki pustelnika,
Stuk stuk, stuk stuk!
Cała mu rzecz wykłada,
Pyta się, co za rada?”
Starzec zdradził wdowie, iż może wskrzesić jej zmarłego męża, jednak bohaterka nie godzi się na to, gdyż wciąż jest dręczona wyrzutami sumienia („Choć mąż zginął od roku, Ja go wskrzeszę dziś jeszcze.”) Zatem pustelnik doradza jej, aby obydwaj bracia w dniu ślubu upletli wianki z wybranych przez siebie kwiatów i złożyli je na ołtarzu. Ten z mężczyzn, którego wianek wybierze, zostanie jej mężem. Gdy wdowa wybrała jeden z nich, między braćmi doszło do kłótni. Obydwaj za

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pierwiosnek - analiza i interpretacja
2  Sonety krymskie - notatka interpretacyjna
3  Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorysKomentarze
artykuł / utwór: Lilije - analiza i interpretacja


 • kobieta nie była dręczona wyrzutami sumienia nigdy nie żałowała tego czynu obawa przed wieczną karą powodowała że była zaniepokojona i słyszała odgłosy
  Anonim ()

 • pomocy wzięłam ten wiersz do pracy maturalnej o temacie: obraz zbrodniarza i jego przemiany, nie wiem co mam napisac w tych przemianach:( napiszcie jak cos wiecie bede wdzieczna:)
  olena (xolax1 {at} op.pl)

 • Dzieki wam w przeciagu nocy napisalem cala mature ustna z jezyka polskiego :)...pytanie teraz co w pisze w pole ''bibliografia'' ;D...cos sie pewnie wymysli, a prawda niech pozostanie slodka tajemnica .... POZDRAWIAM SERDECZNIE
  ARIS ()

 • to kolejna pomoc w mojej nauce ze strony waszego serwisu! wielkie dzięki! mam przez to więcej czasu, jestem lepiej przygotowana do lekcji i równocześnie bardziej aktywna! pozdrawiam autorów!
  Ewa ()

 • Bardzo mi się podoba ta książka. Chciałabym spotkać Mickiewicza , i żeby powiedział na jakie podstawie te książke napisał. Dzięki bardzo za to, że ją napisałeś.
  Patrycja (patisonek208 {at} vp.pl)

 • dzieki bardzo sie przyda napewno bede miala dużo do powiedzenia na lekcji thx
  dorotka ()

 • troche za długie
  Anonim ()

 • analiza wiersza nie pelna brak niektórych ważnych elementów np. rytułał pochowania i przestroga pustelnika który mówi że nie może wymówić imienia swego męża bo wtedy przyjdzie i wymirzy sprawiedliwość. ALe Stronka bomba Pozdro
  Sebastian (wyzel88 {at} wp.pl)


Tagi: