Świtezianka - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W świecie, w którym żyją bohaterowie utworu, istnieją pewne normy i zasady, za których przekroczenie grozi surowa kara. Tak było w przypadku młodego strzelca. Surowe zasady moralne oparte są na wierze, że za popełniony grzech grozi kara. Takie uporządkowanie świata wartości może dawać poczucie sprawiedliwości społecznej oraz rodzić przekonanie o braku bezkarności.

Tematyka ballady pochodzi z ludowych wierzeń oraz przekazu ustnego. Zakorzeniona jest także w przekonaniach o istnieniu nimf wodnych czy też świtezianek, które pokazują się nad brzegami jezior. Główną myśl utworu stanowi wiara w nieuchronność kary, która należy się wszystkim za złamanie danego słowa:
„Bo kto przysięgę naruszy,
Ach, biada jemu, za życia biada!
I biada jego złej duszy!”
W utworze ważną rolę odgrywa przyroda, która stanowi tło przedstawianych wydarzeń. Nie jest to jednak zwykła przyroda - ma ona cechy fantastyczne. Jej opisy mają za zadanie odzwierciedlić uczucia i nastroje bohaterów oraz stworzyć charakterystyczny dla konkretnego dzieła nastrój. Przemienianiu strzelca w drzewo towarzyszą dziwne, tajemnicze zjawiska („Ziemia uchyla się grząska”, „Woda się burzy i wzdyma”).

Kształt artystyczny
Utwór ten zbudowany jest z trzydziestu ośmiu zwrotek, z czego każda liczy po cztery wersy. Występują rymy, np. pieni – cieni, rada – biada. Wyróżnić możemy następujące środki stylistyczne: epitet („ognik nocny”, „piękna dziewczyno”, „sarna płocha”), pytanie retoryczne („Gdzie dom twój, gdzie są rodzice?”), porównanie („Jak mokry jaskier wschodzi na bagnie, Jak ognik nocny przepada”, „Znikła jak lekki powiew wietrzyka”), wykrzyknienie („o luba!”, „I biada jego złej duszy!”), metafora („Słowicze wdzięki w mężczyzny głosie, A w sercu lisie zamiary”).

W dziele Mickiewicza ważną pozycje zajmują wierzenia ludowe, kwestie związane z moralnością oraz problematyka winy i kary. Specyficzny nastrój podkreślony jest za pomocą opisów przyrody, która ma cechy fantastyczne. Właśnie dzięki opisom czytając utwór możemy bez problemu „wtopić się” w opisywaną sytuację i poczuć się świadkami owych wydarzeń. To sprawia, że dzieło staje się bliskie czytelnikowi.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Droga nad przepaścią w Czufut-Kale - analiza i interpretacja
2  Mickiewicz jakiego nie znamy
3  Niepewność - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Świtezianka - analiza i interpretacja


 • PODZIWIAM TYCH , KTORZY POTRAFIA PISAC TAK WSPANIALE INTERPRETACJE WIERSZY.
  MARZENA ()

 • Super interpretacja ale nie należy przepisywać tego bez zastanowienia tylko pozmieniać zwroty i słowa niektóre bo nauczyciel się może skapnąć że z internetu
  Bogdan ()

 • Bardzo dobre opracowanie. Przeszukałam tyle stron że już mnie głowa boli a większość z nich była i tak do kitu....Ale to opracowanie bardzo przypadło mi do gustu, jest krótko, zwięźle i na temat napsane. Wilekie dzięki:)
  Natalia (misiunia18 {at} amorki.pl)

 • Analiza ok, brakuje zakończenia, ale to nie jest chyba żadna znacząca wada :) Ogólnie wszystkie strony z .klp.pl w adresie są bardzo dobre i w dodatku za darmo :) Świetne!
  ezamel ()

 • ej sorki ale szukam opowiadania tego bo musze napisać opowiadanie może macie???? to przyślijcie mi na mojego e maila ok z góry dziękuje,ale podoba mi się przyda się później :)czaderskie!!
  Gosia (gosiaczek16-1992 {at} o2.pl)

 • Super! Ta praca jest bardzo ciekawie rozbudowana! To jest to o co mi chodziło! Jeszcze nie spotkalam lepszej pracy na jakikolwiek temat! WIELKIE DZIĘKI:):):)
  Dotka ()

 • Wielkie dzięki, o to chodziło :D
  Marcin ()

 • No jak dla mnie bomba=)...Przyda mi sie w przygotowaniu na konkurs:).thx..
  madziora ()

 • Bardzo gitt pomogła mi w powtórce do matury polecam pozdrawiam
  Tafo'n (new.tafo {at} vp.pl)

 • Spoko!!! i o to właśnie chodziło
  Kamil ()

 • Super.super podoba mi się serio przydało mi się bardzo :)
  Uczennica ()

 • ona jest po prostu super. tak mi sie z podobala ze stalem zamyslony o tej dziewicy przez 5 minut. to troche dlugo. dobrze ze pani nam taka ballade wybrala na koniec polowy szkoly
  matx (gruby.pl)

 • hehe... to jest to!! teraz zadanie mam zrobione!!!
  Elka ()

 • heh najlepsze opracowania utworow mickiewicza jakie znalazlam;)
  bodzi4 ()

 • nic dodac nic ująć,bardzo dobrze zrobione,
  Patryk (patrick69 {at} wp.pl)


Tagi: