Matura z klp.pl. Zdaj na wymarzone studia z naszym serwisem

Świtezianka - analiza i interpretacja

© - artykuł chroniony prawem autorskim - zasady korzystania

Nowości w klp.pl:Polub nas na Facebooku:


Udostępnij artykuł:
O narratorze w Świteziance
Narrator ze „Świtezianki” reprezentuje spojrzenie bliskie romantycznemu, wrażliwe na piękno natury oraz otwarte na tajemniczość, jaka się w niej kryje. Jego spojrzenie pada zarówno na rzeczy proste, jak i tajemnicze, wymagające głębszego poznania. W miarę następujących po sobie kolejnych zdarzeń w utworze zmienia się także atmosfera widzenia świata. Ta cecha występuje jedynie w tym utworze.
- klp.pl bez reklam, 30 dni tylko 1,23 zł. Zamów teraz!

Utwór ten charakteryzuje się ponadto zmiennością. Świadczy o tym już pierwsza scena. Widzimy spacerującą parę. Określenia, których używa narrator, tworzą atmosferę spokojnej sielankowości. Ponadto stosuje szereg szczegółów, które są typowe dla danej sytuacji. Widzimy zatem kwiatki, maliny w koszu, wianek i parę kochanków („Ona mu z kosza daje maliny, A on jej kwiatki do wianka”). Kolejna scena to już przysięga młodzieńca. Ma ona atmosferę mocy i tajemniczości: „Piekielne wzywał potęgi, Klął się przy świętym księżyca blasku”. Kolejna scena, czyli samotny powrót strzelca, ukazuje atmosferę grozy. Nie jest to już sielankowa wizja z pierwszego obrazka.
„Sam został, dziką powraca drogą,
Ziemia uchyla się grząska,
Cisza wokoło, tylko pod nogą
Zwiędła szeleszcze gałązka.”
Po tym opisie widzimy kolorystyczne przedstawienie dziewiczej piękności, która wyłania się z wody. Towarzyszy temu okrzyk „O niesłychane zjawiska!”. Opis boginki jest na tyle dokładny, iż pozwala czytelnikowi w pełni wyobrazić sobie ową postać. Naszym oczom ukazuje się oto:
„Jej twarz jak róży bladej zawoje,
Skropione jutrzenki łezką;
Jak mgła lekka, tak lekkie stroje
Obwiały postać niebieską”.
Kolejny obraz przesycony jest grozą śmierci. I tym razem narrator, w sposób bardzo emocjonalny, wypełni swe zadanie. Użyje słów już raz przez siebie wypowiedzianych, tylko w innym kontekście. Za pierwszym razem zwiastowały one pojawienie się dziewiczej piękności, cud – boginki. Tym razem jest to obraz ginących kochanków „Roztwiera paszczę otchłań potworna, Ginie z młodzieńcem dziewica.”

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 
Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Świtezianka - analiza i interpretacja • Świtezianka - analiza i interpretacja - Leonard (leonard {at} op.pl)
  Niezłe, ale to co tu jest napisane jest przewidywalne i można to łatwo wywnioskować z ballady, a ten kto tego nie zrozumiał, nie czyta wogóle wierszy...


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Marlena (lenus1997 {at} o2.pl)
  Bardzo dobrze przeanalizowana ballada. Jak ją czytałam to jej nie rozumiałam, a muszę napisać z tego rozprawkę do szkoły. Dzieki temu tesktowi mogę ją napisać. ;]


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Adrian (mapa {at} op.pl)
  Pozdrawiam całą moją rodziną miejscowość Brańszczyk!!! Mam nadzieje ze wiecej ludzi bedzi bedzie wpadalo na remize!! Jak ktos spotka Piotrka to niech mu powie ze portfel zostawił pare dni temu i wlasciciel ma mu go do oddania , a co do analizy i interpretacji to srednia ale w sumie nie najgorsza pzdr...


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Kacper (paryz6660 {at} wp.pl)
  Świetne przekazanie analizy tej ballady. Jest proste i dociera sens i oto chodzi!!!!!! Jestem uczniem 6 klasy szkoły podstawowej a też już to przerabiamy jak i wiele innych utworów - poważnych, które dzięki wiadomościom w internecie łatwiej przyswajam .


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Ewa (Elago {at} vp.pl)
  Wam to dobrze! Jak ja chodzilam do szkoly, to nie bylo internetu i zawsze lapalam lagi zanieczytanie lektur. Moja belferka zawsze oskarzajaco wystawiala paluch i krzyczala z satysfakcja: "Lagowska, ZNOWU nie czytalas"!


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Gimnazjalistka ()
  Super jest ten tekst! Z tego co przeczytałam w tej balladzie to zrozumiałam tylko to że był strzelec i dziewica, a tu!? Naprawdę podziwiam tego kto to pisał ;]


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Karina ()
  Jest świetne ! Wszystkie streszczenia, opracowania na klp.pl są genialne ! Oby tak dalej. Dzięki klp.pl mogę się przygotować do egzaminy gim :) pozdrawiam


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - sss (mcihal.t91 {at} vp.pl)
  dobre , tylko jak dla mnie z 3 raz za dlugie;] , ale lepsze to niz czytac tez skonczone bezecenstwo jakim sa te wszystkie głupstwa (utoory tego litwina mickiewicza)


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Anulka xD ()
  no to jest na prawde dobre!! xD dokładnie takie polecenia nam facetka zadala co do tej ballady! po prostu jakby ten, kto to pisał patrzył na polecenia, które ja mam teraz przed soba i pisal na nie odpowiedzi! heh dobre


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Ja ()
  Warto zauważyć, że prosty schemat winy i kary podlega tutaj dyskretnemu zakwestionowaniu - młodzieniec zostaje bowiem sprowokowany do złożenia przysięgi i celowo wystawiony na próbę (czy to etyczne?). Człowiek postrzegany jest jako igraszka sił manipulujących jego losem. Druga ważna kwestia - narrator, który dopytuje, eksponuje swą niewiedzę, snuje przypuszczenia. To cecha charakterystyczna ballady.


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - MARZENA ()
  PODZIWIAM TYCH , KTORZY POTRAFIA PISAC TAK WSPANIALE INTERPRETACJE WIERSZY.


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Bogdan ()
  Super interpretacja ale nie należy przepisywać tego bez zastanowienia tylko pozmieniać zwroty i słowa niektóre bo nauczyciel się może skapnąć że z internetu


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Natalia (misiunia18 {at} amorki.pl)
  Bardzo dobre opracowanie. Przeszukałam tyle stron że już mnie głowa boli a większość z nich była i tak do kitu....Ale to opracowanie bardzo przypadło mi do gustu, jest krótko, zwięźle i na temat napsane. Wilekie dzięki:)


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - ezamel ()
  Analiza ok, brakuje zakończenia, ale to nie jest chyba żadna znacząca wada :) Ogólnie wszystkie strony z .klp.pl w adresie są bardzo dobre i w dodatku za darmo :) Świetne!


 • Świtezianka - analiza i interpretacja - Gosia (gosiaczek16-1992 {at} o2.pl)
  ej sorki ale szukam opowiadania tego bo musze napisać opowiadanie może macie???? to przyślijcie mi na mojego e maila ok z góry dziękuje,ale podoba mi się przyda się później :)czaderskie!!
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Adam Mickiewicz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies