Świtezianka - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O narratorze w Świteziance
Narrator ze „Świtezianki” reprezentuje spojrzenie bliskie romantycznemu, wrażliwe na piękno natury oraz otwarte na tajemniczość, jaka się w niej kryje. Jego spojrzenie pada zarówno na rzeczy proste, jak i tajemnicze, wymagające głębszego poznania. W miarę następujących po sobie kolejnych zdarzeń w utworze zmienia się także atmosfera widzenia świata. Ta cecha występuje jedynie w tym utworze.

Utwór ten charakteryzuje się ponadto zmiennością. Świadczy o tym już pierwsza scena. Widzimy spacerującą parę. Określenia, których używa narrator, tworzą atmosferę spokojnej sielankowości. Ponadto stosuje szereg szczegółów, które są typowe dla danej sytuacji. Widzimy zatem kwiatki, maliny w koszu, wianek i parę kochanków („Ona mu z kosza daje maliny, A on jej kwiatki do wianka”). Kolejna scena to już przysięga młodzieńca. Ma ona atmosferę mocy i tajemniczości: „Piekielne wzywał potęgi, Klął się przy świętym księżyca blasku”. Kolejna scena, czyli samotny powrót strzelca, ukazuje atmosferę grozy. Nie jest to już sielankowa wizja z pierwszego obrazka.
„Sam został, dziką powraca drogą,
Ziemia uchyla się grząska,
Cisza wokoło, tylko pod nogą
Zwiędła szeleszcze gałązka.”


Po tym opisie widzimy kolorystyczne przedstawienie dziewiczej piękności, która wyłania się z wody. Towarzyszy temu okrzyk „O niesłychane zjawiska!”. Opis boginki jest na tyle dokładny, iż pozwala czytelnikowi w pełni wyobrazić sobie ową postać. Naszym oczom ukazuje się oto:
„Jej twarz jak róży bladej zawoje,
Skropione jutrzenki łezką;
Jak mgła lekka, tak lekkie stroje
Obwiały postać niebieską”.
Kolejny obraz przesycony jest grozą śmierci. I tym razem narrator, w sposób bardzo emocjonalny, wypełni swe zadanie. Użyje słów już raz przez siebie wypowiedzianych, tylko w innym kontekście. Za pierwszym razem zwiastowały one pojawienie się dziewiczej piękności, cud – boginki. Tym razem jest to obraz ginących kochanków „Roztwiera paszczę otchłań potworna, Ginie z młodzieńcem dziewica.”

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Droga nad przepaścią w Czufut-Kale - analiza i interpretacja
2  DO***. NA ALPACH W SPLGEN 1829 - analiza i interpretacja
3  Wstęp – powstanie i ogólna charakterystyka „Liryków lozańskich”Komentarze
artykuł / utwór: Świtezianka - analiza i interpretacja


 • PODZIWIAM TYCH , KTORZY POTRAFIA PISAC TAK WSPANIALE INTERPRETACJE WIERSZY.
  MARZENA ()

 • Super interpretacja ale nie należy przepisywać tego bez zastanowienia tylko pozmieniać zwroty i słowa niektóre bo nauczyciel się może skapnąć że z internetu
  Bogdan ()

 • Bardzo dobre opracowanie. Przeszukałam tyle stron że już mnie głowa boli a większość z nich była i tak do kitu....Ale to opracowanie bardzo przypadło mi do gustu, jest krótko, zwięźle i na temat napsane. Wilekie dzięki:)
  Natalia (misiunia18 {at} amorki.pl)

 • Analiza ok, brakuje zakończenia, ale to nie jest chyba żadna znacząca wada :) Ogólnie wszystkie strony z .klp.pl w adresie są bardzo dobre i w dodatku za darmo :) Świetne!
  ezamel ()

 • ej sorki ale szukam opowiadania tego bo musze napisać opowiadanie może macie???? to przyślijcie mi na mojego e maila ok z góry dziękuje,ale podoba mi się przyda się później :)czaderskie!!
  Gosia (gosiaczek16-1992 {at} o2.pl)

 • Super! Ta praca jest bardzo ciekawie rozbudowana! To jest to o co mi chodziło! Jeszcze nie spotkalam lepszej pracy na jakikolwiek temat! WIELKIE DZIĘKI:):):)
  Dotka ()

 • Wielkie dzięki, o to chodziło :D
  Marcin ()

 • No jak dla mnie bomba=)...Przyda mi sie w przygotowaniu na konkurs:).thx..
  madziora ()

 • Bardzo gitt pomogła mi w powtórce do matury polecam pozdrawiam
  Tafo'n (new.tafo {at} vp.pl)

 • Spoko!!! i o to właśnie chodziło
  Kamil ()

 • Super.super podoba mi się serio przydało mi się bardzo :)
  Uczennica ()

 • ona jest po prostu super. tak mi sie z podobala ze stalem zamyslony o tej dziewicy przez 5 minut. to troche dlugo. dobrze ze pani nam taka ballade wybrala na koniec polowy szkoly
  matx (gruby.pl)

 • hehe... to jest to!! teraz zadanie mam zrobione!!!
  Elka ()

 • heh najlepsze opracowania utworow mickiewicza jakie znalazlam;)
  bodzi4 ()

 • nic dodac nic ująć,bardzo dobrze zrobione,
  Patryk (patrick69 {at} wp.pl)


Tagi: