Świtezianka - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja
Utwór ten opowiada historię dwojga zakochanych w sobie osób, które widują się każdego wieczora. Na ich temat nie wiemy zbyt wiele. Młody mężczyzna jest strzelcem, o dziewczynie natomiast sam autor mówi niewiele:
„Młody jest strzelcem w tutejszym borze,
Kto jest dziewczyna? – ja nie wiem!”


Miejscem spotkań kochanków (sam autor tak o nich mówi: Pewnie kochankiem jest tej dziewczyny, Pewnie to jego kochanka) jest brzeg jeziora Świteź. Młody strzelec obiecywał dziewczynie miłość i wierność, składał jej miłosne przysięgi, chciał ją poślubić i być z nią na zawsze. Poprosił nawet ukochaną, o której na początku nic nie wiedział, kim jest, skąd pochodzi, aby z nim zamieszkała. W odpowiedzi na jego prośbę dziewczyna wyznała mu, iż nie jest pewna stałości jego uczuć:
„Może bym prośby przyjęła twoje;
Ale czy będziesz mnie stały?”
Strzelec, chcąc zjednać sobie ukochaną i przekonać ją o szczerości swych uczuć, zapewnia ją o swej dozgonnej miłości i wierności:

„Piekielne wzywał potęgi,
Klął się przy świętym księżyca blasku”.
Dziewczyna, ciągle nie wierząc słowom mężczyzny, postanawia wystawić go na próbę i sprawdzić tym samym, czy był z nią szczery. W rzeczywistości jest ona nimfą wodną z jeziora Świteź i właśnie pod tą postacią zaczyna kusić strzelca, chcąc sprawdzić, czy dotrzyma danego jej słowa. Jednak nim przemieniła się w „dziewiczą piękność”, ostrzegła młodzieńca przed niedotrzymaniem przez niego przysięgi. Ów strzelec błąka się szukając ukochanej i właśnie wtedy jego oczom ukazuje się piękna nimfa. Będąc namawianym do miłosnych igraszek, w końcu popełnia grzech niewierności w stosunku do swej ukochanej.

Rzuca się w wody jeziora i dopiero gdy był na jego środku, dostatecznie blisko, aby dokładnie dojrzeć nimfę, rozpoznaje w niej swą ukochaną. Zdradzona i zraniona kochanka przepowiada mu karę, która go spotka za niedotrzymanie przysięgi. Za niewierność ukarany ma być śmiercią fizyczną oraz wiecznym potępieniem:
„Surowa ziemia ciało pochłonie,
Oczy twe żwirem zagasną.
A dusza przy tym świadomym drzewie
Niech lat doczeka tysiąca
Wieczne piekielne cierpiąc zarzewie
Nie ma czym zgasić gorąca.”
Karą, jaka spotyka młodzieńca, jest zaklęcie jego duszy w modrzew stojący nad brzegiem jeziora, któremu zapisane jest, iż będzie jęczał z żalu i tęsknoty za utraconym szczęściem.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Sonet jako gatunek
2  Bakczysaraj - analiza i interpretacja
3  Pani Twardowska - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Świtezianka - analiza i interpretacja


 • PODZIWIAM TYCH , KTORZY POTRAFIA PISAC TAK WSPANIALE INTERPRETACJE WIERSZY.
  MARZENA ()

 • Super interpretacja ale nie należy przepisywać tego bez zastanowienia tylko pozmieniać zwroty i słowa niektóre bo nauczyciel się może skapnąć że z internetu
  Bogdan ()

 • Bardzo dobre opracowanie. Przeszukałam tyle stron że już mnie głowa boli a większość z nich była i tak do kitu....Ale to opracowanie bardzo przypadło mi do gustu, jest krótko, zwięźle i na temat napsane. Wilekie dzięki:)
  Natalia (misiunia18 {at} amorki.pl)

 • Analiza ok, brakuje zakończenia, ale to nie jest chyba żadna znacząca wada :) Ogólnie wszystkie strony z .klp.pl w adresie są bardzo dobre i w dodatku za darmo :) Świetne!
  ezamel ()

 • ej sorki ale szukam opowiadania tego bo musze napisać opowiadanie może macie???? to przyślijcie mi na mojego e maila ok z góry dziękuje,ale podoba mi się przyda się później :)czaderskie!!
  Gosia (gosiaczek16-1992 {at} o2.pl)

 • Super! Ta praca jest bardzo ciekawie rozbudowana! To jest to o co mi chodziło! Jeszcze nie spotkalam lepszej pracy na jakikolwiek temat! WIELKIE DZIĘKI:):):)
  Dotka ()

 • Wielkie dzięki, o to chodziło :D
  Marcin ()

 • No jak dla mnie bomba=)...Przyda mi sie w przygotowaniu na konkurs:).thx..
  madziora ()

 • Bardzo gitt pomogła mi w powtórce do matury polecam pozdrawiam
  Tafo'n (new.tafo {at} vp.pl)

 • Spoko!!! i o to właśnie chodziło
  Kamil ()

 • Super.super podoba mi się serio przydało mi się bardzo :)
  Uczennica ()

 • ona jest po prostu super. tak mi sie z podobala ze stalem zamyslony o tej dziewicy przez 5 minut. to troche dlugo. dobrze ze pani nam taka ballade wybrala na koniec polowy szkoly
  matx (gruby.pl)

 • hehe... to jest to!! teraz zadanie mam zrobione!!!
  Elka ()

 • heh najlepsze opracowania utworow mickiewicza jakie znalazlam;)
  bodzi4 ()

 • nic dodac nic ująć,bardzo dobrze zrobione,
  Patryk (patrick69 {at} wp.pl)


Tagi: