Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Stepy akermańskie - analiza i interpretacja

Stepy akermańskie to utwór, który otwiera cykl Sonety krymskie i wprowadza jego bohatera: wędrowca, pielgrzyma przemierzającego wschodnie przestrzenie.

Podmiot liryczny opisuje swoją jazdę przez step, porównując ją do morskiej podróży:Wpłynąłem na suchego przestwór oceanuZacytowany początkowy wers wprowadza rozbudowaną metaforę, która obejmuje całą pierwszą strofę. Słowa takie jak: wpływać, ocean, fale, ostrowy nawiązują do tematyki morskiej. Jednocześnie w tym samym wersie step został w sposób oksymoroniczny określony jako „suchy ocean”. Ocean suchy, a więc pozbawiony swojej istoty, materii, która go tworzy, staje się synonimem pustki.

W dalszej części strofy metafora stepu jako oceanu jest rozwijana. Podmiot liryczny porównuje wóz, którym podróżuje do łodzi: Wóz nurza się w zieloności i jak łódka brodzi. Słowa nawiązujące do tematyki morskiej i związane z opisem stepu przeplatają się: fale łąk, powódź kwiatów, wyspy ziół (ostrowy burzanu).

Istotne jest też użycie czasowników oznaczających ruch: wypłynąłem, nurza się, brodzi, omijam. Wywołuje to wrażenie falowania, drgania; doskonale współgra w sytuacją opisywaną przez poetę. Wizja stepu jest też wzbogacona poprzez użycie wyrazów dzwiękonaśladowczych. Łąki są szumiące, wrażenie szumu wywołuje też nagromadzenie głosek „sz”, „ś” „ć”.

Użycie wymienionych środków stylistycznych pozwala poecie odmalować step jako obszar bezkresny, bogaty w dźwięki, pełen ruchu. Ogrom przyrody jest dla podmiotu lirycznego przytłaczający, wywołuje poczucie własnej małości i zagubienia.

To uczucie zagubienia potęguje się w kolejnej strofie:Już mrok zapada, nigdzie drogi nie kurhanuMrok zaciera kształty, znikają punkty orientacyjne. Podmiot liryczny szuka na niebie gwiazd – naturalnych drogowskazów. Dostrzega jednak tylko błyski, migotanie tafli Dniestru. Spostrzeżenia te są opatrzone znakami zapytania: Tam z dala błyszczy obłok? tam jutrzenka wschodzi?

Odzwierciedla to wewnętrzną sytuację podmiotu lirycznego, poczucie zagubienia, niepewności. Wędrowca zawodzą jego własne zmysły. Mimo to przyjmuje postawę aktywną; szuka gwiazd, próbuje rozpoznawać niewyraźne kształty. Paradoksalnie, choć wędrowiec błądzi w mroku, przestrzeń jaką ogarnia zmysłami jest szersza niż w pierwszej strofie, kiedy wszystko było wyraźnie widoczne; obejmuje nie tylko step, ale też dalekie obłoki, wschodzącą jutrzenkę.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 
autor:

Anna Błaszczyńska -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Stepy akermańskie - analiza i interpretacja • Stepy akermańskie - analiza i interpretacja - Iwona (machinadeltango {at} gmail.com)
  Ja zakochałam się w tym wierszu od razu na polskim kilka lat temu i ciągle do niego wracam.Chyba mój ulubiony ze wszystkich Mickiewicza. Jeśli ktoś nie jest do niego przekonany, mogę polecić, niedawno znalazłam na wrzucie - jest PRZEPIĘKNE wykonanie Stepów do muzyki Arvo Parta, czyta aktorka:) Nie wstawiam linka, bo chyba nie wolno (wpiszcie "stepy akermańskie arvo part i wyjdzie)


 • Stepy akermańskie - analiza i interpretacja - kocio (kicia {at} wp.pl)
  Asia (asia281 {at} buziaczek.pl) wdl. mojej ksiazki do polskiego to jest latarnia morska lub rozlewiska Dniestru, ktore blyszcza w zachodzacym sloncu...


 • Stepy akermańskie - analiza i interpretacja - Asia (asia281 {at} buziaczek.pl)
  "Lampa Akermanu" to inaczej księżyc.. a nie latarnia morska.Tak interpretuje moja polonistka.Ogólnie analiza sonetów krymskich na tej stronce mi się bardzo przydała. polecam ;)


 • Stepy akermańskie - analiza i interpretacja - BBB (bez)
  Stepy akermanskie to wielka tęsknota za ojczyzną, utraconą ojczyzną. wszelkie domysły, co miał na myśli autor są pozbawione sensu. Tak zagrało Mu w duszy na wspomnienie Litwy.Sonety, to emocje i wyobraźnia!


 • Stepy akermańskie - analiza i interpretacja - king ()
  Interpretacja nie jest zła.Wykorzystałam ją podczas omawiania ale myślę, że pojawił się pewien błąd, bo mój nauczyciel uznał, że porównanie człowieka do istoty wrażliwszej od zwierząt jest nadinerpretacją.


 • Stepy akermańskie - analiza i interpretacja - Paulinka ()
  tutaj raczej wystepuja podobiensta ocenu ze stepem przestwor to nieogrodzona, ogromna przestrzen tak jak step i ocean :) woz nurza sie w zielonosc, stepy sa zielone(trawy) woda w oceanie jest koloru szmaragdowego(zielonego) A podmiotem lirycznym jest pozdroznik, emigrant
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Adam Mickiewicz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies