Informacje ogólne o sonetach A. Mickiewicza - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Sonety krymskie to cykl 18 utworów wydanych w 1826 roku w Moskwie, w tomie pod tytułem Sonety. Stanowią one owoc podróży Mickiewicza na Krym w roku 1825. Poeta mieszkał wówczas w Odessie, gdzie został zesłany po procesie filomatów. Poeta już wcześniej, podobnie jak inni romantycy, zainteresował się tematyką Wschodu. Podczas pobytu w Petersburgu zajmował się literaturą i kulturą krajów arabskich. Wyprawa na Krym była więc konsekwencją fascynacji Mickiewicza orientem.

Badacze biografii Mickiewicza spierają się o szczegóły jego krymskich podróży. Prawdopodobnie Mickiewicz odbył dwie lub trzy wyprawy. O ostatniej, mającej miejsce jesienią 1825 roku, wiadomo najwięcej. Poeta popłynął na Krym w towarzystwie między innymi Jana Witta, Karoliny Sobańskiej i Henryka Rzewuskiego. Trasa wycieczki nie jest dokładnie znana. Prawdopodobnie Mickiewicz rzeczywiście odwiedził miejsca opisane w Sonetach: Kozłów, Bakczysaraj, Bajdary, Czufut-Kale, Ałusztę. Z dokumentów wynika, iż poeta był także w Sewastopolu, Symferopolu oraz w okolicach Ajudahu.

Bez wątpienia orientalna sceneria stała się dla poety inspiracją, jednak traktuje on krymskie realia bardzo swobodnie. Sonety są zapisem wrażeń, emocji wywołanych podróżą, nie zaś realistycznym i wiernym opisem Krymu. Prawdopodobnie nie powstały też w czasie wycieczek, lecz później, już po powrocie do Odessy. Podczas podróży Mickiewicz, jak relacjonują jego towarzysze, notował, zapisywał wrażenia i informacje o Krymie. Czy w jego notatkach znalazły się także pierwsze wersje sonetów? Tego nie wiadomo. Z pewnością jednak poeta wielokrotnie przerabiał i poprawiał swoje utwory szukając najodpowiedniejszych słów dla tego, co chciał wyrazić.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Do matki Polki - analiza i interpretacja
2  DO***. NA ALPACH W SPLGEN 1829 - analiza i interpretacja
3  Burza - analiza i interpretacjaKomentarze: Informacje ogólne o sonetach A. Mickiewicza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-17 20:11:37

Podmiotu lirycznego nie należy utożsamiać z autorem, co nie znaczy, że nie można wysnuć przypuszczeń, że podmiot liryczny jest, nazwijmy to' reprezentantem przeżyć, odczuć, doświadczeń itp. autora, szczególnie jeśli wskazuje na to biografia artysty. Są również przypadki, gdzie utożsamienie jest słuszne ("Treny" Kochanowskiego).


2018-10-14 20:05:14

Utożsamiac można, jesli są ku temu powody, tylko dyplomatycznie należy się wstrzymywac od twierdzeń typu: "Mickiewicz zachwycony jest pięknem krajobrazu" lub "Cudowna kraina wywarła na autorze ogromne wrażenie"


2018-10-07 21:23:29

Oczywiście, że można utożsamić Mickiewicza z podmiotem lirycznym w "Stepach akermańskich". Sonet rozpoczyna się "Wpłynąłem". I kończy: "Że słyszałbym głos z Litwy". A Mickiewicz jako wygnaniec tesknił za ojczyzną! Prawda? Poaz tym znajomość elementów biograficznych poety pozwala nam na to.


2018-10-04 22:35:23

odpowiedź do Anonim: jestes w bledzie. oczywiscie, jesli nie ma zadnych wskazówek, ktore moglyby świadczyc o tym, ze podmiotem moze byc autor, to nie mozna. Ale biografia poety jasno mowi, ze Mickiewicz odbyl taka podroz i sa ku temu przeslanki.


2018-09-20 18:26:47

Nawet jeśli są przesłanki, fakty biograficzne, powiązania i co kto tam jeszcze uzna za słuszne, to NIGDY nie utożsamia się autora z podmiotem lirycznym. Jest to po prostu nieprofesjonalne ;) Nawet 1 os.l.poj. w wierszu nie jest na to dowodem. Czasem autor chce wprowadzić w błąd czytelnika, celowo kierując jego myślą w danym kierunku. NIGDY nie utożsamia się autora i podmiotu lirycznego. Never ! :P
Streszczenia książek
Tagi: