Informacje ogólne o sonetach A. Mickiewicza - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Sonety krymskie to cykl 18 utworów wydanych w 1826 roku w Moskwie, w tomie pod tytułem Sonety. Stanowią one owoc podróży Mickiewicza na Krym w roku 1825. Poeta mieszkał wówczas w Odessie, gdzie został zesłany po procesie filomatów. Poeta już wcześniej, podobnie jak inni romantycy, zainteresował się tematyką Wschodu. Podczas pobytu w Petersburgu zajmował się literaturą i kulturą krajów arabskich. Wyprawa na Krym była więc konsekwencją fascynacji Mickiewicza orientem.

Badacze biografii Mickiewicza spierają się o szczegóły jego krymskich podróży. Prawdopodobnie Mickiewicz odbył dwie lub trzy wyprawy. O ostatniej, mającej miejsce jesienią 1825 roku, wiadomo najwięcej. Poeta popłynął na Krym w towarzystwie między innymi Jana Witta, Karoliny Sobańskiej i Henryka Rzewuskiego. Trasa wycieczki nie jest dokładnie znana. Prawdopodobnie Mickiewicz rzeczywiście odwiedził miejsca opisane w Sonetach: Kozłów, Bakczysaraj, Bajdary, Czufut-Kale, Ałusztę. Z dokumentów wynika, iż poeta był także w Sewastopolu, Symferopolu oraz w okolicach Ajudahu.

Bez wątpienia orientalna sceneria stała się dla poety inspiracją, jednak traktuje on krymskie realia bardzo swobodnie. Sonety są zapisem wrażeń, emocji wywołanych podróżą, nie zaś realistycznym i wiernym opisem Krymu. Prawdopodobnie nie powstały też w czasie wycieczek, lecz później, już po powrocie do Odessy. Podczas podróży Mickiewicz, jak relacjonują jego towarzysze, notował, zapisywał wrażenia i informacje o Krymie. Czy w jego notatkach znalazły się także pierwsze wersje sonetów? Tego nie wiadomo. Z pewnością jednak poeta wielokrotnie przerabiał i poprawiał swoje utwory szukając najodpowiedniejszych słów dla tego, co chciał wyrazić.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Do matki Polki - analiza i interpretacja
2  DO***. NA ALPACH W SPLGEN 1829 - analiza i interpretacja
3  Burza - analiza i interpretacjaKomentarze: Informacje ogólne o sonetach A. Mickiewicza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-17 21:28:20

moglo by byc troche wiecej informacji


2018-08-13 15:55:23

Krótko a propos kontekstów biograficznych. Czasem biografia autora jest kluczem do prawidłowego odczytania sensu utworu. I to nie jest tak, że autor nas wprowadza w błąd. Np.: Gombrowicz w "Trans-Atlantyku" nadaje bohaterowi swoje imię i nazwisko, jednak wiemy, ze nie jest to faktyczne, dokładne odzwierciedlenie samego Gombrowicza, bo (m.in.) jego poglądy reprezntowane są także przez postać Gonzala, tak więc w pewien sposób jest to fikcja literacka, ale potrzebna autorowi, aby przedstawić własne refleksje na temat polskiej mentalności. Jednak fakt, że Gombrowicz w tamtym czasie faktycznie odbył podróż do Argentyny właśnie Trans-Atlantykiem "Chrobry", zmienia naszą perspektywę spojrzenia na tę powieść i pozwala trafnie ocenić słusznośś spostrzeżeń Gombrowicza tak, że go nie potepiamy. To tak w skrócie ;)


2010-05-10 11:08:35

W poezji równiez jest to bardzo potrzebne. W przypadku Mickiewicza i "Sonetów krymskich" pozwala zastanowić się nad zdaniem autora dotyczącego miejsc jego podróży i wysnuć refleksję, że to zdanie jest autentyczne, bo przecież autor faktycznie tam był, faktycznie to widział, faktycznie tak czuje i tak faktycznie mogło być. Także nie mamy wyjścia: czy chcemy czy nie, musimy uznać biografizm jako jedną z metod interpretacyjnych. (Taką z resztą, do której najłatwiej się odwołać).


2010-04-02 11:22:41

Podmiotu lirycznego nie należy utożsamiać z autorem, co nie znaczy, że nie można wysnuć przypuszczeń, że podmiot liryczny jest, nazwijmy to' reprezentantem przeżyć, odczuć, doświadczeń itp. autora, szczególnie jeśli wskazuje na to biografia artysty. Są również przypadki, gdzie utożsamienie jest słuszne ("Treny" Kochanowskiego).


2010-03-31 10:30:49

Tak naprawdę wszystko zależy od metody badawczej - czy jest to fenomenologia, czy hermeneutyka, czy też inna. Każda ma swój sposób patrzenia na dzieło literackie... a czy profesjonalny - to już sprawa czytelników
Streszczenia książek
Tagi: