Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Sonety krymskie to cykl 18 utworów wydanych w 1826 roku w Moskwie, w tomie pod tytułem Sonety. Stanowią one owoc podróży Mickiewicza na Krym w roku 1825. Poeta mieszkał wówczas w Odessie, gdzie został zesłany po procesie filomatów. Poeta już wcześniej, podobnie jak inni romantycy, zainteresował się tematyką Wschodu. Podczas pobytu w Petersburgu zajmował się literaturą i kulturą krajów arabskich. Wyprawa na Krym była więc konsekwencją fascynacji Mickiewicza orientem.

Badacze biografii Mickiewicza spierają się o szczegóły jego krymskich podróży. Prawdopodobnie Mickiewicz odbył dwie lub trzy wyprawy. O ostatniej, mającej miejsce jesienią 1825 roku, wiadomo najwięcej. Poeta popłynął na Krym w towarzystwie między innymi Jana Witta, Karoliny Sobańskiej i Henryka Rzewuskiego. Trasa wycieczki nie jest dokładnie znana. Prawdopodobnie Mickiewicz rzeczywiście odwiedził miejsca opisane w Sonetach: Kozłów, Bakczysaraj, Bajdary, Czufut-Kale, Ałusztę. Z dokumentów wynika, iż poeta był także w Sewastopolu, Symferopolu oraz w okolicach Ajudahu.

Bez wątpienia orientalna sceneria stała się dla poety inspiracją, jednak traktuje on krymskie realia bardzo swobodnie. Sonety są zapisem wrażeń, emocji wywołanych podróżą, nie zaś realistycznym i wiernym opisem Krymu. Prawdopodobnie nie powstały też w czasie wycieczek, lecz później, już po powrocie do Odessy. Podczas podróży Mickiewicz, jak relacjonują jego towarzysze, notował, zapisywał wrażenia i informacje o Krymie. Czy w jego notatkach znalazły się także pierwsze wersje sonetów? Tego nie wiadomo. Z pewnością jednak poeta wielokrotnie przerabiał i poprawiał swoje utwory szukając najodpowiedniejszych słów dla tego, co chciał wyrazić.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Do matki Polki - analiza i interpretacja
2  DO***. NA ALPACH W SPLGEN 1829 - analiza i interpretacja
3  Burza - analiza i interpretacjaKomentarze: Informacje ogólne o sonetach A. Mickiewicza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-14 23:03:24

Tak naprawdę wszystko zależy od metody badawczej - czy jest to fenomenologia, czy hermeneutyka, czy też inna. Każda ma swój sposób patrzenia na dzieło literackie... a czy profesjonalny - to już sprawa czytelników


2018-12-10 18:05:04

moglo by byc troche wiecej informacji


2018-12-09 21:24:36

Oczywiście, że można utożsamić Mickiewicza z podmiotem lirycznym w "Stepach akermańskich". Sonet rozpoczyna się "Wpłynąłem". I kończy: "Że słyszałbym głos z Litwy". A Mickiewicz jako wygnaniec tesknił za ojczyzną! Prawda? Poaz tym znajomość elementów biograficznych poety pozwala nam na to.


2018-12-03 20:11:11

"Stąd można też wnioskować, że podmiotem krymskiego cyklu jest sam Mickiewicz."-nigdy nie mozna utozsamiac autora z podmiotem lirycznym w utworze!


2018-12-02 21:31:39

Krótko a propos kontekstów biograficznych. Czasem biografia autora jest kluczem do prawidłowego odczytania sensu utworu. I to nie jest tak, że autor nas wprowadza w błąd. Np.: Gombrowicz w "Trans-Atlantyku" nadaje bohaterowi swoje imię i nazwisko, jednak wiemy, ze nie jest to faktyczne, dokładne odzwierciedlenie samego Gombrowicza, bo (m.in.) jego poglądy reprezntowane są także przez postać Gonzala, tak więc w pewien sposób jest to fikcja literacka, ale potrzebna autorowi, aby przedstawić własne refleksje na temat polskiej mentalności. Jednak fakt, że Gombrowicz w tamtym czasie faktycznie odbył podróż do Argentyny właśnie Trans-Atlantykiem "Chrobry", zmienia naszą perspektywę spojrzenia na tę powieść i pozwala trafnie ocenić słusznośś spostrzeżeń Gombrowicza tak, że go nie potepiamy. To tak w skrócie ;)
Streszczenia książek
Tagi: