Reduta Ordona - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór kończy się opisem pola bitwy, które rysuje przed nami obraz leżących, martwych ciał, zarówno powstańców jak i napastników. Pomimo iż został zawarty pokój, straty poniesione przez obydwie strony były duże. Zakończenie wiersza jest optymistyczne. Poeta wyraża nadzieję, że kiedyś nadejdzie kres carskiego despotyzmu:

Kiedy ziemię despotyzm i duma szalona / Obleją, jak Moskale redutę Ordona; / Karząc plemię zwycięzców zbrodniami zatrute, / Bóg wysadzi tę ziemię, jak on swą redutę.


Lata 1829 – 1831 spędził Mickiewicz we Włoszech; w ostatnich miesiącach powstania listopadowego był w Wielkopolsce, zaś na wiosnę 1832 roku przybył do Drezna. Wiersze z tych lat nazywane są liryką rzymsko – drezdeńską. Znajdują się tu wiersze patriotyczne, a także utwory poświęcone przeżyciom religijnym. Do pierwszej grupy można zaliczyć Do matki polki, Śmierć pułkownika oraz Redutę Ordona. Zaś drugą grupę, reprezentującą rzymsko – drezdeńskie liryki, reprezentuje wiersz Rozmowa wieczorna.

Wiersze Śmierć Pułkownika i Reduta Ordona to poetyckie echa klęski powstania listopadowego.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pani Twardowska - analiza i interpretacja
2  Ogólna charakterystyka wierszy filomackich
3  Snuć miłość - analiza i interpretacjaKomentarze: Reduta Ordona - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-19 14:08:55

Wszystko zostało wytłumaczone krok po kroku i językiem zrozumiałym dla wszystkich a także krótko i na temat. Bardzo rzadko natrafiam na tego typu informacje.


2018-09-07 17:59:46

Przepiękny wiersz, bardzo pomocna interpretacja. Nie czaje jak ktoś może nie wiedzieć o co w wierszu chodzi. Wszystko czarne na białym. Podziwiam ludzi którzy walczyli w powstaniach... a dziś takie bydło w rządzie, polak sprzedaje polaka...


2018-09-07 15:08:41

Wasza strona jest świetna i widać że materiały tu zawarte nie pochodzą z rąk licealistów lecz profesjonalistów


2018-08-30 20:12:25

Jestem mile zaskoczona. Wszystko fajnie wytłuaczone i w końcu zrozumiałam o co w tym wierszu chodzi ;). Bo przyznam się szczerze, że czytałam go 6 razy i nic z niego nie wiedziałam. A tu przeczytałam kilkanascie zdań i wszystko wiem. Dzięki;)


2018-08-17 19:42:50

Dosc fajnie zostal opisany tutaj ten wiersz. Musze przyznać ze bardzo czesto odwiedzam te strone, dlatego ze jest jest ona bardzo dobra.. i co najwazniejsze przydatna w lekcjach j. polskiego.
Streszczenia książek
Tagi: