Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Było to miasto wielokulturowe i bardzo piękne pod względem krajobrazowym i architektonicznym. W tym właśnie niezwykłym miejscu Mickiewicz spędził swoje lata studenckie. Niestety, nie mogąc liczyć na wsparcie finansowe rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji po śmieci ojca, wstąpił do seminarium nauczycielskiego, które dawało stypendia, jednocześnie jednak zmuszając studentów do wyrażenia zgody na przyszłe podjęcie pracy pedagogicznej. Wybór ten ograniczył później znacznie swobodę decyzji życiowych poety. Na pierwszym roku studiów Mickiewicz musiał opanować przedmioty niezbędne do pracy w szkole, ale już na roku drugim skoncentrował się na filologii klasycznej i literaturze polskiej.

Na trzecim roku studiów, jesienią 1817 r., założył wraz z przyjaciółmi stowarzyszenie, które nazwane zostało Towarzystwem Filomatów, czyli „miłośników wiedzy”. Prezesem stowarzyszenia był Tomasz Zan, inni członkowie tego tajnego związku to – oprócz Mickiewicza – Jan Czeczot, Józef Jeżowski, Franciszek Malewski, Onufry Pietraszkiewicz i inni. Filomaci opracowali system ustaw, w których wyznaczali swoje cele. Przede wszystkim był to cel samokształceniowy, chęć zdobycia szerokiej i nowoczesnej wiedzy oraz doskonalenie moralne (etyka obowiązku, powinności społecznych, walka z egoizmem). Z czasem dołączyli do swego programu także hasła polityczne i wolnościowe. Filomaci na odbywanych regularnie spotkaniach odczytywali swoje prace literackie, referaty naukowe, a później o nich dyskutowali. Nie skupiali się jednak wyłącznie na nauce – listy i okolicznościowe wierszyki świadczą o tym, jak w radosnej i beztroskiej atmosferze znakomicie się razem bawili i jak ważna w ich życiu była ta wspólnota przyjacielska.

Pamiętając o tym nietrudno zrozumieć nastrój smutku i osamotnienia, w jaki popadł Mickiewicz po wyjeździe z Wilna. Po ukończeniu studiów w 1819 r. musiał bowiem objąć stanowisko nauczyciela w szkole i został wówczas skierowany do Kowna. Znalazł się teraz w małym mieście, ubogim w życie kulturalne, zmuszony do pracy nauczycielskiej, która nie przynosiła mu satysfakcji. Ucieczką stały się dla niego lektury. Czytał Schillera, Goethego, Byrona, a więc książki, których bohaterami byli ludzie samotni, cierpiący, odizolowani od otoczenia, przeżywający nieszczęśliwą miłość.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego - omówienie
2  Gdy tu mój trup - analiza i interpretacja
3  Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolnaKomentarze: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-22 21:50:25

Ej no sory ludzie nie umiecie czytac?! Przeciez tutaj sa liryki lozańskie wymienione pod sam koniec, a poza tym tez zyciorys ma aż 7 stron! Więc na pewno w szkole dłuższego sie nie dowiemy a co najwyzej o 100 razy krotszy, dłuższy to moze na filologii polskiej! Co za ludzie... :/


2018-09-22 21:15:40

a skand wiesz czy dzisiaj czy jutro znowu bedzie swiatLo sLonca na nas pada pochmurny dzien gwiazdy na nas patrza nie zdziw sie dzisiaj jest taki dzien taki jak ty


2018-09-22 14:39:54

polecam wikipedia.pl - strona na którą warto zerknąc przy tworzeniu referatów - trafne informcje, galeria, odnośniki do tego tematu oraz inne linki.Pozdrowionka :)


2018-09-21 22:42:41

tak rzeczywiscie jeszcze troche a zaczniemy gloryfikowac najmarniejsze postacie a o wielkich tak bedziemy pisac jak powyzej, najpierw pan pisze ze najwybitniejszy a pan autor mija najistotniejsze fakty


2018-09-19 14:59:00

przydałby się wątek o jego wszystkich podrózach bo to mi potrzebne=)pozatym co za hasło szczegółowy zyciuorys? u mnie na polskim zostało by to ocneione na +3 ..pozdrówka:)
Streszczenia książek
Tagi: