Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mickiewicz znalazł się podobnych okolicznościach życiowych, także ze względu na odrzucone uczucie. Latem 1820 r. przeżył wielką młodzieńczą miłość do Marii Wereszczakówny, już wówczas narzeczonej hrabiego Wawrzyńca Puttkamera. Poeta bywał w jej rodzinnym majątku w Tuhanowiczach i pokochał dziewczynę miłością idealną. Ta jednak w lutym 1821 r. wyszła za mąż za arystokratę i bogacza, z którym trudno było konkurować biednemu nauczycielowi kowieńskiemu. Nieszczęśliwe uczucie Mickiewicza do Maryli znalazło odbicie w wielu utworach, między innymi w wierszach Do M***, Do ***. Na Alpach w Splügen czy w IV części Dziadów. Trudną emocjonalnie sytuację poety pogorszyła bolesna wieść o śmierci matki. W tym ciężkim okresie powstały pierwsze ballady, Mickiewicz zaczął też pracę nad II częścią Dziadów. W Kownie przeżył jeszcze zauroczenie Karoliną Kowalską, żoną tamtejszego lekarza. Wydarzenia związane z tą znajomością mogły okazać się tragiczne, gdyż doszło niemalże do pojedynku z szambelanem Nortowskim, który również podkochiwał się w urodziwej doktorowej.

Kolejne wakacje (1821 r.) spędził poeta w Nowogródku, pisząc i oddając się bolesnym wspomnieniom. Wziął roczny urlop od pracy w szkole, aby pojechać na pogłębienie studiów do Warszawy. Nie dostał jednak na to pozwolenia i spędzał czas w Wilnie, często widując mieszkającą nieopodal Wilna Marylę. Ciężki stan psychiczny poety poprawił się pod koniec roku. Wiosną 1822 r. ukazał się pierwszy zbiór wierszy Mickiewicza zatytułowany Poezje, w którym znalazły się Ballady i romanse oraz programowa przedmowa O poezji romantycznej. Pięćset egzemplarzy okazało się nakładem niewystarczającym, wkrótce też dodrukowano kolejne. Rok później wydany został drugi tom Poezji, w skład którego weszły powieść poetycka Grażyna oraz II i IV część Dziadów.

Wkrótce potem nastąpiły dramatyczne wypadki – poeta stał się ofiarą politycznych prześladowań. Został aresztowany za przynależność do tajnego związku filomatów i wraz z innymi członkami stowarzyszenia znalazł się w zamienionym na więzienie klasztorze ojców bazylianów w Wilnie. Spędził tam pół roku, a w procesie, który się odbył, został skazany na zesłanie w głąb Rosji. W październiku 1824 r. opuścił Litwę, aby już nigdy tam nie powrócić.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Czatyrdah - analiza i interpretacja
2  Żegluga - analiza i interpretacja
3  Pielgrzym - analiza i interpretacjaKomentarze: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-22 21:50:25

Ej no sory ludzie nie umiecie czytac?! Przeciez tutaj sa liryki lozańskie wymienione pod sam koniec, a poza tym tez zyciorys ma aż 7 stron! Więc na pewno w szkole dłuższego sie nie dowiemy a co najwyzej o 100 razy krotszy, dłuższy to moze na filologii polskiej! Co za ludzie... :/


2018-09-22 21:15:40

a skand wiesz czy dzisiaj czy jutro znowu bedzie swiatLo sLonca na nas pada pochmurny dzien gwiazdy na nas patrza nie zdziw sie dzisiaj jest taki dzien taki jak ty


2018-09-22 14:39:54

polecam wikipedia.pl - strona na którą warto zerknąc przy tworzeniu referatów - trafne informcje, galeria, odnośniki do tego tematu oraz inne linki.Pozdrowionka :)


2018-09-21 22:42:41

tak rzeczywiscie jeszcze troche a zaczniemy gloryfikowac najmarniejsze postacie a o wielkich tak bedziemy pisac jak powyzej, najpierw pan pisze ze najwybitniejszy a pan autor mija najistotniejsze fakty


2018-09-19 14:59:00

przydałby się wątek o jego wszystkich podrózach bo to mi potrzebne=)pozatym co za hasło szczegółowy zyciuorys? u mnie na polskim zostało by to ocneione na +3 ..pozdrówka:)
Streszczenia książek
Tagi: