Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podróż do Rosji zapadła mu głęboko w pamięć, jak i trzy miesiące spędzone w Petersburgu, gdzie nawiązał kontakt z rewolucyjnie nastawioną inteligencją rosyjską, zwłaszcza z pisarzami Konradem Rylejewem i Aleksandrem Bestużewem. Ministerstwo oświaty na miejsce stałego zamieszkania wyznaczyło Mickiewiczowi Odessę, gdzie miał być nauczycielem w liceum, tam w lutym 1825 r. poeta podjął swoje obowiązki. W Odessie spędził osiem miesięcy, bywał w tym czasie w arystokratycznych salonach i romansował z kobietami. Chętnie przyjmowany był przez Sariusza Bonawenturę Zalewskiego i jego żonę Joannę, która obdarzyła Mickiewicza głębokim uczuciem. Duże znaczenie miała również znajomość poety z Karoliną Sobańską. Echa tego romansu dopatrywano się Sonetach odeskich – cyklu powstałych wówczas erotyków. W lipcu i sierpniu Mickiewicz odbył podróż po Krymie (m.in. w towarzystwie Karoliny i jej kochanka gen. Witta, obojga zaangażowanych w działalność szpiegowską), która była wtajemniczeniem poety w świat Południa i zaowocowała cyklem Sonetów krymskich.

Wkrótce nastąpiła zmiana decyzji władz – nakazano poecie wybór podług własnego uznania nowego miejsca pobytu i pracy. Mickiewicz zdecydował się udać do Moskwy i przyjąć stanowisko urzędnika w biurze. Tu dotarła do niego tragiczna wiadomość: Rylejew i Bestużew jako członkowie spisku dekabrystów zostali skazani na śmierć (wyrok Bestużewa później złagodzono). W Moskwie Mickiewicz wydaje Sonety (1826 r.). Spotyka także Puszkina. Kolejny rok spędza w Petersburgu, gdzie w 1828 r. zostaje wydany Konrad Wallenrod.

Mickiewicz bierze udział w życiu kulturalnym miasta, jest ceniony za swoją twórczość i podziwiany za słynne improwizacje. W tym okresie życia ważne relacje łączą go z pisarką Karolina Jaenisch, której nawet się oświadczył, choć do ślubu ostatecznie nie doszło. Przyjaźnił się czy może nawet romansował z Marią Szymanowską, czterdziestoletnią znaną pianistką, której córkę w przyszłości poślubi, i malarzem Józefem Oleszkiewiczem, wtajemniczającym go w zagadnienia religii czy nawet przeżycia mistyczne. W 1829 r. udało się wreszcie Mickiewiczowi otrzymać pozwolenie na wyjazd z Rosji. Petersburg opuścił dosłownie w ostatniej chwili (groziło mu niebezpieczeństwo związane z wydaniem Konrada Wallenroda), dzięki pomocy przyjaciół, którzy wstrzymali rozkaz cofnięcia paszportu w tekach kancelarii ministerialnej. Tak kończy się etap rosyjski w życiu poety.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  XV. Dzieńdobry - analiza i interpretacja
2  Niepewność - analiza i interpretacja
3  Sonety odeskie - wiadomości wstępneKomentarze: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-22 21:50:25

Ej no sory ludzie nie umiecie czytac?! Przeciez tutaj sa liryki lozańskie wymienione pod sam koniec, a poza tym tez zyciorys ma aż 7 stron! Więc na pewno w szkole dłuższego sie nie dowiemy a co najwyzej o 100 razy krotszy, dłuższy to moze na filologii polskiej! Co za ludzie... :/


2018-09-22 21:15:40

a skand wiesz czy dzisiaj czy jutro znowu bedzie swiatLo sLonca na nas pada pochmurny dzien gwiazdy na nas patrza nie zdziw sie dzisiaj jest taki dzien taki jak ty


2018-09-22 14:39:54

polecam wikipedia.pl - strona na którą warto zerknąc przy tworzeniu referatów - trafne informcje, galeria, odnośniki do tego tematu oraz inne linki.Pozdrowionka :)


2018-09-21 22:42:41

tak rzeczywiscie jeszcze troche a zaczniemy gloryfikowac najmarniejsze postacie a o wielkich tak bedziemy pisac jak powyzej, najpierw pan pisze ze najwybitniejszy a pan autor mija najistotniejsze fakty


2018-09-19 14:59:00

przydałby się wątek o jego wszystkich podrózach bo to mi potrzebne=)pozatym co za hasło szczegółowy zyciuorys? u mnie na polskim zostało by to ocneione na +3 ..pozdrówka:)
Streszczenia książek
Tagi: