Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Autorka biografii Mickiewicza, Alina Witkowska, o przymusowym pobycie poety w Rosji mówi jako o wielkim paradoksie: kara ta stała się bowiem dla Mickiewicza osobliwym darem losu. Była brutalną lekcją życia, czasem dojrzewania i zdobywania doświadczeń, jakich w Wilnie czy Kownie nie zdobyłby poeta najprawdopodobniej nigdy. Poznał wielonarodową kulturę Rosji i jej obyczaje, wyzbywając się stereotypowych wyobrażeń o tym kraju i jego mieszkańcach (obraz Rosji w III części Dziadów), nawiązał też stosunki z intelektualnym środowiskiem ówczesnej Rosji, ze spiskującymi dekabrystami i wybitnym środowiskiem literackim. Mickiewicz który opuszczał Rosję był już twórcą ogromnej miary i człowiekiem dojrzałym wewnętrznie. Podsumowaniem tego etapu w życiu Mickiewicza mogą być słowa Jana Kozłowa, niewidomego rosyjskiego poety, tłumacza Sonetów:
Daliście nam go silnym, zwracamy go wam potężnym”.


Teraz rozpoczyna się ponad dwuletni okres podróży. Mickiewicz najpierw udaje się do Niemiec. W Berlinie słucha wykładów Hegla, w Weimarze spotyka się z Goethem, który daje mu gęsie pióro i napisany dla niego wiersz. W towarzystwie poety Antoniego Odyńca przez Szwajcarię udaje się do Włoch. Zachwycony jest pięknem alpejskiego pejzażu, czemu da wyraz w swojej poezji (Do ***. Na Alpach w Splügen). Pół roku spędza w Rzymie, obcuje z dawną kulturą południa Europy i stara się o rękę Ewy Ankwiczówny, ojciec dziewczyny sprzeciwia się jednak temu związkowi. Ewa, podobnie jak wcześniej Oleszkiewicz, odgrywa ważną rolę w przełomie religijnym Mickiewicza – w Rzymie powstaje liryka religijna (Arcy-mistrz, Rozmowa wieczorna, Mędrcy).

Poeta dużo podróżuje po Włoszech (Neapol, Pompeje, Sycylia, Asyż, Mediolan), kiedy wraca znów do Rzymu dowiaduje się o wybuchu powstania listopadowego. Z niejasnych do końca powodów Mickiewicz nie wziął w nim udziału. Na tę opieszałość poety złożyło się wiele przyczyn: był już wówczas bardziej sceptycznie nastawiony do takiej otwartej walki z potężnym wrogiem (był wtedy zwolennikiem działania wallenrodycznego), zajechał do Paryża, licząc na interwencję Francji, co jednak okazało się niemożliwe. Rozdarty wewnętrznie postanowił walczyć, dotarł do Wielkopolski, ale droga do Warszawy była odcięta, zresztą powstanie już dogasało. Mickiewicz spotkał się z wielką krytyką współczesnych z powodu niewzięcia udziału w powstaniu, zarzucano mu egoizm czy wręcz tchórzostwo (np. wiersz Maurycego Gosławskiego, Do Adama Mickiewicza bawiącego w Rzymie podczas wojny narodowej), samego poetę również dręczyło ogromne poczucie winy (myślał podobno nawet o samobójstwie).


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Hej, radością oczy błysną… - analiza i interpretacja
2  XV. Dzieńdobry - analiza i interpretacja
3  Rybka - analiza i interpretacjaKomentarze: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-22 21:50:25

Ej no sory ludzie nie umiecie czytac?! Przeciez tutaj sa liryki lozańskie wymienione pod sam koniec, a poza tym tez zyciorys ma aż 7 stron! Więc na pewno w szkole dłuższego sie nie dowiemy a co najwyzej o 100 razy krotszy, dłuższy to moze na filologii polskiej! Co za ludzie... :/


2018-09-22 21:15:40

a skand wiesz czy dzisiaj czy jutro znowu bedzie swiatLo sLonca na nas pada pochmurny dzien gwiazdy na nas patrza nie zdziw sie dzisiaj jest taki dzien taki jak ty


2018-09-22 14:39:54

polecam wikipedia.pl - strona na którą warto zerknąc przy tworzeniu referatów - trafne informcje, galeria, odnośniki do tego tematu oraz inne linki.Pozdrowionka :)


2018-09-21 22:42:41

tak rzeczywiscie jeszcze troche a zaczniemy gloryfikowac najmarniejsze postacie a o wielkich tak bedziemy pisac jak powyzej, najpierw pan pisze ze najwybitniejszy a pan autor mija najistotniejsze fakty


2018-09-19 14:59:00

przydałby się wątek o jego wszystkich podrózach bo to mi potrzebne=)pozatym co za hasło szczegółowy zyciuorys? u mnie na polskim zostało by to ocneione na +3 ..pozdrówka:)
Streszczenia książek
Tagi: