Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Badacze biografii i twórczości Mickiewicza często etapy drogi jego życia określają imionami Mickiewiczowskich postaci: Gustawa i Konrada, uznając, że odegrały one zasadniczą rolę w kształtowaniu się osobowości poety. Dzieje Gustawa to przede wszystkim bolesne doświadczenia osobiste kochanka Maryli, z biegiem lat Gustaw przeradza się jednak w Konrada żyjącego życiem pełniejszym, odczuwającego gehennę narodu i działającego w imię wolności. Od momentu upadku powstania Mickiewicz jest już w pełni Konradem. Najważniejsza staje się dla niego rola poety narodowego, a w swoim pisarstwie widzi przede wszystkim obowiązek i służbę. Pisze III część Dziadów, Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego oraz Pana Tadeusza – utwory, w których podejmuje walkę o przyszłość swego narodu.

Wraz z Wielką Emigracją dociera poeta do Drezna. Tam powstaje III część Dziadów. Kolejnym etapem wędrówki był Paryż – główny ośrodek życia emigracyjnego Polaków, dla których Mickiewicz staje się wielkim moralnym autorytetem, duchowym przywódcą. To właśnie z myślą o Polakach, którzy zmuszeni byli opuścić ojczyznę, pisze Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego, które ukazują się w Paryżu w 1832 r. W tym samym roku drukuje także napisaną w Dreźnie III część Dziadów. W lipcu 1834 r. żeni się z Celiną Szymanowską, z którą będzie miał sześcioro dzieci. Małżeństwo to było jednak dla obojga pasmem cierpienia i męki i niewątpliwie wpłynęło na poetę destrukcyjnie, zwłaszcza rolę taką odegrała choroba psychiczna Mickiewiczowej. W tym samym roku ukazał się w Paryżu Pan Tadeusz – ostatnie opublikowane przez Mickiewicza dzieło poetyckie. Pisze po francusku jeszcze dwie sztuki dramatyczne: Konfederaci barscy i Jakub Jasiński, czyli dwie Polski, które jednak nie odnoszą sukcesu. Później powstają już tylko drobne wiersze, nieukończone teksty filozoficzne, utwory publicystyczne.

W 1839 r. poeta otrzymał propozycję wyjazdu do Szwajcarii, do Lozanny, gdzie obejmuje stanowisko profesora literatury łacińskiej na tamtejszym uniwersytecie. Tam powstają ostatnie wiersze Mickiewicza – tzw. liryki lozańskie. Wkrótce zaproponowano poecie objęcie katedry literatur słowiańskich w Collège de France w Paryżu. Mickiewicz wyraża zgodę i wraz z rodziną wraca do Paryża.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pielgrzym bohaterem Sonetów krymskich
2  Reduta Ordona - analiza i interpretacja
3  Obraz romantycznej miłości w wierszu Do M***Komentarze: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-22 21:50:25

Ej no sory ludzie nie umiecie czytac?! Przeciez tutaj sa liryki lozańskie wymienione pod sam koniec, a poza tym tez zyciorys ma aż 7 stron! Więc na pewno w szkole dłuższego sie nie dowiemy a co najwyzej o 100 razy krotszy, dłuższy to moze na filologii polskiej! Co za ludzie... :/


2018-09-22 21:15:40

a skand wiesz czy dzisiaj czy jutro znowu bedzie swiatLo sLonca na nas pada pochmurny dzien gwiazdy na nas patrza nie zdziw sie dzisiaj jest taki dzien taki jak ty


2018-09-22 14:39:54

polecam wikipedia.pl - strona na którą warto zerknąc przy tworzeniu referatów - trafne informcje, galeria, odnośniki do tego tematu oraz inne linki.Pozdrowionka :)


2018-09-21 22:42:41

tak rzeczywiscie jeszcze troche a zaczniemy gloryfikowac najmarniejsze postacie a o wielkich tak bedziemy pisac jak powyzej, najpierw pan pisze ze najwybitniejszy a pan autor mija najistotniejsze fakty


2018-09-19 14:59:00

przydałby się wątek o jego wszystkich podrózach bo to mi potrzebne=)pozatym co za hasło szczegółowy zyciuorys? u mnie na polskim zostało by to ocneione na +3 ..pozdrówka:)
Streszczenia książek
Tagi: