Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Radowało Filomatów wzajemne zrozumienie, przyjaźń i zaufanie. Spędzali razem wakacje. Za tą przyczyną latem 1820 roku Adam Mickiewicz, wprowadzony przez Tomasza Zana i Ignacego Domeyke, zawitał do majatku Wereszczaków - Tuchanowicz, gdzie zamieszkiwała wdowa marszałkowa Wereszczakowa, dwóch jej synów Józef i Michal, oraz córka Maryla. Własnie Tuchanowicze pozostaną dla poety miejscem szczęścia wspominanego az do śmierci. Adam od 1819 roku pracujący jako nauczyciel w powiatowej szkole w Kownie, oderwany od Uniwersytetu, przyjaciół, zagubiony, cierpiący często na bóle zębów, bardzo zle znosil ten okres odpracowywania niegdysiejszego stypendium. Wielka radoscia byly wiec dla niego wakacyjne spotkania w domu Wereszczaków, czy hrabiego Chreptowicza w Szczorsach, a w czasie roku szkolnego pocieszeniem byly listy z Wilna od przyjaciól, które przywozila mu zyczliwa doktorowa Karolina Kowalska. Uczynnosc pani Karoliny rychlo przeszla w daleko idaca zazylosc, której maz, pan doktor Kowalski nie chcial zauwazac, poblazliwie znoszac kaprysy towarzyskie zony.

Maryle Wereszczakówna poznał Adam Mickiewicz w roku 1820, w czasie kiedy juz jako 22-letnia panna byla na tzw. wydaniu, a o która goraco staral sie utytulowany i wyksztalcony napoleonski wojskowy, hrabia Wawrzyniec Puttkamer. Maryla byla rówiesniczka Adama, nie byla za ladna, ale za to posiadala wiele uroku, byla dosc energiczna, oczytana w literaturze polskiej, francuskiej i niemieckiej. W czasie wakacyjnych spotkan mlodzi bardzo przypadli sobie do gustu, dużo rozmawiali, spacerowali, a chociaz zrodzila sie miedzy nimi prawdziwa i szczera milość, w dniu 2 lutego 1821 roku Maryla zostala żoną Wawrzynca Puttkamera. Pomimo opisywanej w wierszach wielkiej rozpaczy Adama, w zyciu istotnie nie bylo az tak tragicznie, skoro juz w tydzien po slubie Maryli, w domu panstwa Kowalskich doszlo do awantury pomiedzy Adamem a szambelanem Nawrotowskim rywalizujacym z poeta o wzgledy pani Karoliny. Malo tego, Adam zaczal spotykac sie z pania Puttkamerowa, podawal z nia do chrztu dziecko swego przyjaciela, dochodzilo do gwaltownych wymówek to Maryli o pania Karoline, to pani Karoliny o Maryle.

W tym czasie umiera w Nowogródku matka Adama, o czym on dowie sie z trzymiesiecznym opóznieniem, a to dzieki kolegom chroniacym go przed nadmiernymi przezyciami tego okresu. W poezji mlodego twórcy zaczyna plonac gorejacy ogien. Poczatkowo powstaja lekkie w stylu, klasyczne utwory, pisane z przymruzeniem oka w celach wyraznie towarzyskich ("To lubie"), balladki proste acz róznorodne i wielka, awangardowa "Oda do mlodosci". Na wzór romantycznych utworów europejskich siega Mickiewicz po zródlo i natchnienie do ludowosci, zmienia uporzadkowany lad literatury klasycznej, aczkolwiek nie odrzuca jej kunsztu i poprawnosci. Przyjaciele, dla których w glównej mierze wówczas pisal, potrafili nalezycie ocenic jego poezje, wzruszac sie nia, zachwycac, bawic czy odczytywac przeczucia. Rozumieli doskonale przezycia mlodego poety, jego egzystencjalne wyznania w "switezi" ("... gwiazdy nade mna, gwiazdy pode mna...") o poczuciu zawieszenia we wszechswiecie i naglej stad samotnosci, bawili sie, poznawali i zdumiewali dokonujac odkryc o sobie w tej sztuce wysokiej klasy, jakze odleglej od zycia hucznego z toastami i wytwornymi manierami. Adam zaczal proponowac postulaty nowego poznawania swiata, doceniania piesni ludowej, która jedyna trafila do serc i umyslów ludu, by w nim przetrwac jako zródlo najprawdziwsze, a nie jak u Sniadeckiego "plód spodlonego umyslu".


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ogólna charakterystyka wierszy filomackich
2  Cechy romantyczne w Sonetach krymskich
3  Sonet jako gatunekKomentarze: Mickiewicz jakiego nie znamy

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-10 17:36:29

Podoba mi się zwłaszcza część "Mickiewicz jakiego nie znamy", odbrązowiony i przez to prawdziwszy, jako człowiek, ze swoimi wadami i słabościami wieku młodzieńczego. Mickiewicz miał sześcioro dzieci, czy któreś z nich odziedziczyło talent ojca?


2018-11-16 16:23:38

ciekawostki w sam raz przydatne podczas nauki na konkurs =)


2018-11-14 21:21:01

Swietny artykul idealny na referaty czy zadania domowe (w tym celu wlasnie korzystalam z tych informacji:), ale co najwazniejsze, notka BARDZO CIEKAWA!!!:)


2018-11-05 22:08:14

To świetne mogę się w szkole pochwalć jako jedyna tymi informacjami


2018-10-26 15:10:04

Bardzo dobra notka. Osobiście dodała bym jeszcze to, że Adam był osobą apodyktyczną i arogancką. Widoczne to było w jego stosunku do młodszego rywala- Juliusza Słowackiego. O jego twórczości powiedział, że to "wspaniała katedra gotycka... w której ducha nie ma". Zrobił to na salonach czyli w towarzystwie uznanych. Od tej pory toczyli oni wojnę.Kiedy był nauczycielem w Kownie odnosił się do uczniów z pogardą, znieważał ich. Nie należał do sumiennych nauczucieli. Wymigiwał się z wypełniania dzienników, uznawał to za zbyt nude zajęcie.
Streszczenia książek
Tagi: