Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Było to miasto wielokulturowe i bardzo piękne pod względem krajobrazowym i architektonicznym. W tym właśnie niezwykłym miejscu Mickiewicz spędził swoje lata studenckie. Niestety, nie mogąc liczyć na wsparcie finansowe rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji po śmieci ojca, wstąpił do seminarium nauczycielskiego, które dawało stypendia, jednocześnie jednak zmuszając studentów do wyrażenia zgody na przyszłe podjęcie pracy pedagogicznej. Wybór ten ograniczył później znacznie swobodę decyzji życiowych poety. Na pierwszym roku studiów Mickiewicz musiał opanować przedmioty niezbędne do pracy w szkole, ale już na roku drugim skoncentrował się na filologii klasycznej i literaturze polskiej.

Na trzecim roku studiów, jesienią 1817 r., założył wraz z przyjaciółmi stowarzyszenie, które nazwane zostało Towarzystwem Filomatów, czyli „miłośników wiedzy”. Prezesem stowarzyszenia był Tomasz Zan, inni członkowie tego tajnego związku to – oprócz Mickiewicza – Jan Czeczot, Józef Jeżowski, Franciszek Malewski, Onufry Pietraszkiewicz i inni. Filomaci opracowali system ustaw, w których wyznaczali swoje cele. Przede wszystkim był to cel samokształceniowy, chęć zdobycia szerokiej i nowoczesnej wiedzy oraz doskonalenie moralne (etyka obowiązku, powinności społecznych, walka z egoizmem). Z czasem dołączyli do swego programu także hasła polityczne i wolnościowe. Filomaci na odbywanych regularnie spotkaniach odczytywali swoje prace literackie, referaty naukowe, a później o nich dyskutowali. Nie skupiali się jednak wyłącznie na nauce – listy i okolicznościowe wierszyki świadczą o tym, jak w radosnej i beztroskiej atmosferze znakomicie się razem bawili i jak ważna w ich życiu była ta wspólnota przyjacielska.

Pamiętając o tym nietrudno zrozumieć nastrój smutku i osamotnienia, w jaki popadł Mickiewicz po wyjeździe z Wilna. Po ukończeniu studiów w 1819 r. musiał bowiem objąć stanowisko nauczyciela w szkole i został wówczas skierowany do Kowna. Znalazł się teraz w małym mieście, ubogim w życie kulturalne, zmuszony do pracy nauczycielskiej, która nie przynosiła mu satysfakcji. Ucieczką stały się dla niego lektury. Czytał Schillera, Goethego, Byrona, a więc książki, których bohaterami byli ludzie samotni, cierpiący, odizolowani od otoczenia, przeżywający nieszczęśliwą miłość.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


  Dowiedz się więcej
1  Snuć miłość - analiza i interpretacja
2  Pierwiosnek - analiza i interpretacja
3  Pani Twardowska - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys


 • To ma być szczegółowy życiorys?!!! Ale pewnie, jak na Internet i potrzeby internautów, to może wystarczający, jednak to tak naprawdę nic! Tyle to w szkole się dowiecie.
  x (xalant {at} wp.pl)

 • Mam nadzieję,że dzięki tym wiadomoścom pokonam przeciwników w sporze Mickiewisz kontra Słowacki
  tetedtka ()

 • To nie jest szczegółowy życiorys
  Frania ()

 • Jak dla Mnie stanowczo za mało :( jednak strone w całosci oceniam na 5+ pozdrawiam!
  Karolek ()

 • Fajana strona
  Anonim ()

 • kozacko kozacko kozacko kozacko
  lol ()

 • tego potrzebowalam :-)
  paulus (nana {at} )

 • to maja byc szczegoly a gdzie lata jego mlodosci. slabo
  marcin ()

 • Mickiewicza warto jeszcze wymienić pisane w latach 1839-40 tzw. liryki lozańskie - cykl wierszy przepojonych mistycznym poczuciem jedności z przyrodą, zawierających refleksję nad czasem, wiecznością i przemijaniem.
  Anonim ()

 • Bardzo przydatna strona dzięki
  tony (tony2702 {at} wp.pl)

 • to ma byc SZCZEGOLOWA biografia?? wolne zarty... brak informacji o tym, co robil podczas powstania, o Wielkopolsce (chodzi mi o konkrety!), o roku 1820... malo konkretow i chaos niestety :/
  Goska ()

 • Stronka bardzo sympatyczn ,ale jest tu za duży chaos.....;(
  elfik (elfik_88-88 {at} o2.pl)

 • nie ma tu informacji o roku 1820co jest bardzo istotne w życiorysie Adama Mickewicza
  asiek ()

 • STRONKA SPOXIK I W OGULE NAIS
  AGUŚKA ()


Tagi: