Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mickiewicz znalazł się podobnych okolicznościach życiowych, także ze względu na odrzucone uczucie. Latem 1820 r. przeżył wielką młodzieńczą miłość do Marii Wereszczakówny, już wówczas narzeczonej hrabiego Wawrzyńca Puttkamera. Poeta bywał w jej rodzinnym majątku w Tuhanowiczach i pokochał dziewczynę miłością idealną. Ta jednak w lutym 1821 r. wyszła za mąż za arystokratę i bogacza, z którym trudno było konkurować biednemu nauczycielowi kowieńskiemu. Nieszczęśliwe uczucie Mickiewicza do Maryli znalazło odbicie w wielu utworach, między innymi w wierszach Do M***, Do ***. Na Alpach w Splügen czy w IV części Dziadów. Trudną emocjonalnie sytuację poety pogorszyła bolesna wieść o śmierci matki. W tym ciężkim okresie powstały pierwsze ballady, Mickiewicz zaczął też pracę nad II częścią Dziadów. W Kownie przeżył jeszcze zauroczenie Karoliną Kowalską, żoną tamtejszego lekarza. Wydarzenia związane z tą znajomością mogły okazać się tragiczne, gdyż doszło niemalże do pojedynku z szambelanem Nortowskim, który również podkochiwał się w urodziwej doktorowej.

Kolejne wakacje (1821 r.) spędził poeta w Nowogródku, pisząc i oddając się bolesnym wspomnieniom. Wziął roczny urlop od pracy w szkole, aby pojechać na pogłębienie studiów do Warszawy. Nie dostał jednak na to pozwolenia i spędzał czas w Wilnie, często widując mieszkającą nieopodal Wilna Marylę. Ciężki stan psychiczny poety poprawił się pod koniec roku. Wiosną 1822 r. ukazał się pierwszy zbiór wierszy Mickiewicza zatytułowany Poezje, w którym znalazły się Ballady i romanse oraz programowa przedmowa O poezji romantycznej. Pięćset egzemplarzy okazało się nakładem niewystarczającym, wkrótce też dodrukowano kolejne. Rok później wydany został drugi tom Poezji, w skład którego weszły powieść poetycka Grażyna oraz II i IV część Dziadów.

Wkrótce potem nastąpiły dramatyczne wypadki – poeta stał się ofiarą politycznych prześladowań. Został aresztowany za przynależność do tajnego związku filomatów i wraz z innymi członkami stowarzyszenia znalazł się w zamienionym na więzienie klasztorze ojców bazylianów w Wilnie. Spędził tam pół roku, a w procesie, który się odbył, został skazany na zesłanie w głąb Rosji. W październiku 1824 r. opuścił Litwę, aby już nigdy tam nie powrócić.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zdania i uwagi - omówienie
2  „Romantyczność” Adama Mickiewicza jako manifest światopoglądowy
3  cytatyKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys


 • To ma być szczegółowy życiorys?!!! Ale pewnie, jak na Internet i potrzeby internautów, to może wystarczający, jednak to tak naprawdę nic! Tyle to w szkole się dowiecie.
  x (xalant {at} wp.pl)

 • Mam nadzieję,że dzięki tym wiadomoścom pokonam przeciwników w sporze Mickiewisz kontra Słowacki
  tetedtka ()

 • To nie jest szczegółowy życiorys
  Frania ()

 • Jak dla Mnie stanowczo za mało :( jednak strone w całosci oceniam na 5+ pozdrawiam!
  Karolek ()

 • Fajana strona
  Anonim ()

 • kozacko kozacko kozacko kozacko
  lol ()

 • tego potrzebowalam :-)
  paulus (nana {at} )

 • to maja byc szczegoly a gdzie lata jego mlodosci. slabo
  marcin ()

 • Mickiewicza warto jeszcze wymienić pisane w latach 1839-40 tzw. liryki lozańskie - cykl wierszy przepojonych mistycznym poczuciem jedności z przyrodą, zawierających refleksję nad czasem, wiecznością i przemijaniem.
  Anonim ()

 • Bardzo przydatna strona dzięki
  tony (tony2702 {at} wp.pl)

 • to ma byc SZCZEGOLOWA biografia?? wolne zarty... brak informacji o tym, co robil podczas powstania, o Wielkopolsce (chodzi mi o konkrety!), o roku 1820... malo konkretow i chaos niestety :/
  Goska ()

 • Stronka bardzo sympatyczn ,ale jest tu za duży chaos.....;(
  elfik (elfik_88-88 {at} o2.pl)

 • nie ma tu informacji o roku 1820co jest bardzo istotne w życiorysie Adama Mickewicza
  asiek ()

 • STRONKA SPOXIK I W OGULE NAIS
  AGUŚKA ()


Tagi: