Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Badacze biografii i twórczości Mickiewicza często etapy drogi jego życia określają imionami Mickiewiczowskich postaci: Gustawa i Konrada, uznając, że odegrały one zasadniczą rolę w kształtowaniu się osobowości poety. Dzieje Gustawa to przede wszystkim bolesne doświadczenia osobiste kochanka Maryli, z biegiem lat Gustaw przeradza się jednak w Konrada żyjącego życiem pełniejszym, odczuwającego gehennę narodu i działającego w imię wolności. Od momentu upadku powstania Mickiewicz jest już w pełni Konradem. Najważniejsza staje się dla niego rola poety narodowego, a w swoim pisarstwie widzi przede wszystkim obowiązek i służbę. Pisze III część Dziadów, Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego oraz Pana Tadeusza – utwory, w których podejmuje walkę o przyszłość swego narodu.

Wraz z Wielką Emigracją dociera poeta do Drezna. Tam powstaje III część Dziadów. Kolejnym etapem wędrówki był Paryż – główny ośrodek życia emigracyjnego Polaków, dla których Mickiewicz staje się wielkim moralnym autorytetem, duchowym przywódcą. To właśnie z myślą o Polakach, którzy zmuszeni byli opuścić ojczyznę, pisze Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego, które ukazują się w Paryżu w 1832 r. W tym samym roku drukuje także napisaną w Dreźnie III część Dziadów. W lipcu 1834 r. żeni się z Celiną Szymanowską, z którą będzie miał sześcioro dzieci. Małżeństwo to było jednak dla obojga pasmem cierpienia i męki i niewątpliwie wpłynęło na poetę destrukcyjnie, zwłaszcza rolę taką odegrała choroba psychiczna Mickiewiczowej. W tym samym roku ukazał się w Paryżu Pan Tadeusz – ostatnie opublikowane przez Mickiewicza dzieło poetyckie. Pisze po francusku jeszcze dwie sztuki dramatyczne: Konfederaci barscy i Jakub Jasiński, czyli dwie Polski, które jednak nie odnoszą sukcesu. Później powstają już tylko drobne wiersze, nieukończone teksty filozoficzne, utwory publicystyczne.

W 1839 r. poeta otrzymał propozycję wyjazdu do Szwajcarii, do Lozanny, gdzie obejmuje stanowisko profesora literatury łacińskiej na tamtejszym uniwersytecie. Tam powstają ostatnie wiersze Mickiewicza – tzw. liryki lozańskie. Wkrótce zaproponowano poecie objęcie katedry literatur słowiańskich w Collège de France w Paryżu. Mickiewicz wyraża zgodę i wraz z rodziną wraca do Paryża.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


  Dowiedz się więcej
1  cytaty
2  Pielgrzym - analiza i interpretacja
3  Pani Twardowska - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys


 • To ma być szczegółowy życiorys?!!! Ale pewnie, jak na Internet i potrzeby internautów, to może wystarczający, jednak to tak naprawdę nic! Tyle to w szkole się dowiecie.
  x (xalant {at} wp.pl)

 • Mam nadzieję,że dzięki tym wiadomoścom pokonam przeciwników w sporze Mickiewisz kontra Słowacki
  tetedtka ()

 • To nie jest szczegółowy życiorys
  Frania ()

 • Jak dla Mnie stanowczo za mało :( jednak strone w całosci oceniam na 5+ pozdrawiam!
  Karolek ()

 • Fajana strona
  Anonim ()

 • kozacko kozacko kozacko kozacko
  lol ()

 • tego potrzebowalam :-)
  paulus (nana {at} )

 • to maja byc szczegoly a gdzie lata jego mlodosci. slabo
  marcin ()

 • Mickiewicza warto jeszcze wymienić pisane w latach 1839-40 tzw. liryki lozańskie - cykl wierszy przepojonych mistycznym poczuciem jedności z przyrodą, zawierających refleksję nad czasem, wiecznością i przemijaniem.
  Anonim ()

 • Bardzo przydatna strona dzięki
  tony (tony2702 {at} wp.pl)

 • to ma byc SZCZEGOLOWA biografia?? wolne zarty... brak informacji o tym, co robil podczas powstania, o Wielkopolsce (chodzi mi o konkrety!), o roku 1820... malo konkretow i chaos niestety :/
  Goska ()

 • Stronka bardzo sympatyczn ,ale jest tu za duży chaos.....;(
  elfik (elfik_88-88 {at} o2.pl)

 • nie ma tu informacji o roku 1820co jest bardzo istotne w życiorysie Adama Mickewicza
  asiek ()

 • STRONKA SPOXIK I W OGULE NAIS
  AGUŚKA ()


Tagi: