Podmiot liryczny zwraca się do jakiejś grupy słuchaczy, ludzi, z którymi teraz przebywa:
Gdy tu mój trup w pośrodku was zasiada, W oczy zagląda wam i głośno gada, Dusza w ten czas daleka, ach, daleka, Błąka się i narzeka, ach, narzeka |
W pierwszej strofie pojawia siÄ™ zasadnicze przeciwstawienie: ciaÅ‚o – dusza, ciaÅ‚o-trup pozostaje w codziennoÅ›ci, której nie może zaakceptować. Co prawda, zdaje siÄ™, że funkcjonuje zupeÅ‚nie normalnie: „w oczy zaglÄ…da” i „gÅ‚oÅ›no gada”, spotyka siÄ™ ze znajomymi i próbuje z nimi rozmawiać. PodkreÅ›la siÄ™ nawet, że robi to gÅ‚oÅ›no, stara siÄ™ zapewne zamaskować Å›lady swej rozpaczy albo też próbuje oszukać sam siebie, zagÅ‚uszyć wewnÄ™trzny ból. Bohater jest rozdwojony, oddala siÄ™ sam od siebie, balansuje gdzieÅ› na granicy miÄ™dzy życiem i Å›mierciÄ…. Niby znajduje siÄ™ w jakimÅ› „tu i teraz”, ale jego dusza przebywa daleko, dwukrotnie podkreÅ›la siÄ™ tÄ™ odlegÅ‚ość tym wÅ‚aÅ›nie przymiotnikiem. Towarzyszy mu również powtórzone smutne westchnienie „ach” oraz czasowniki „błąka” i „narzeka” oddajÄ…ce zagubienie podmiotu lirycznego.
Oto kolejne dychotomie w utworze, przeciwstawione sobie czas i przestrzeÅ„: teraźniejszość i przeszÅ‚ość, tu i tam. Codzienność, jawa, rzeczywistość peÅ‚na tÄ™sknoty i żalu, przestrzeÅ„ wegetacji, duchowej Å›mierci to „dzisiaj” i „tu”, to miejsce, gdzie przebywa „trup”. A co wówczas dzieje siÄ™ z duszÄ…? Ona jest „tam”, daleko w czasie i przestrzeni. PiÄ™ciokrotnie użyty przysłówek „tam” podkreÅ›la tÄ™sknotÄ™ bohatera wiersza za „ojczyznÄ… jego myÅ›li”. Bo też owa przestrzeÅ„ nie jest raczej konkretnym miejscem – nazywana „ojczyznÄ… myÅ›li” wydaje siÄ™ być raczej przestrzeniÄ… wewnÄ™trznÄ…, a ucieczka bohatera jest ucieczkÄ… w głąb siebie, we wÅ‚asny, intymny Å›wiat. W pierwszej strofie relacjonuje on swojÄ… tragicznÄ… codzienność, aby w kolejnych oddać siÄ™ już caÅ‚kowicie marzeniom o szczęściu, zdaje siÄ™ wówczas, jakby Å›niÅ‚ na jawie:
Tam, wpośród prac i trosk, i wśród zabawy, |
Oznacz znajomych, którym może się przydać
strona: - 1 - - 2 -
Dowiedz się więcej
1 Obraz romantycznej miłości w wierszu Do M***
2 Lilije - analiza i interpretacja
3 Sonety krymskie - notatka interpretacyjna
2 Lilije - analiza i interpretacja
3 Sonety krymskie - notatka interpretacyjna
Komentarze
artykuł / utwór: Gdy tu mój trup - analiza i interpretacja

include ("../reklama_komentarz.php"); ?>


Tagi: