Świteź - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kto tylko ściągnął do głębini ramię,
Tak straszna jest kwiatów władza,
Że go natychmiast choroba wyłamie
I śmierć gwałtowna ugadza.
Opowiedziana przez córkę Tuhana historia jeziora Świteź ma znaczenie wieloaspektowe. Odkrywa przed zebranymi wydarzenia historyczne, ukazuje potęgę sił natury, a także stanowi wykładnię ludowej moralności. Przyroda potrafi sprzyjać ludziom, ale także potrafi karać tych, którzy popełniają grzechy i zbrodnie. W swoich działaniach jest bezwzględna i okrutna. Narzędziem kary mogą być piękne kwiaty (podaję za przykład oczywiście tę balladę).

Ważnym elementem świata literatury romantyzmu, było nawiązywanie do tradycji literackich przez gotycyzm, czyli tworzenie mrocznego, tajemniczego, cmentarnego nastroju w utworach. Zabieg ten odwoływał się przede wszystkim do powieści angielskich, ale nie tylko. Wszystkie ballady Mickiewicza zawierają elementy gotycyzmu, np. „Lilije”, gdzie jakby czuło się jeszcze zapach i ciepło krwi zamordowanego męża, a przyroda, która była świadkiem zbrodni dręczyła morderczynię. W „Świtezi” bohaterowie słuchali opowieści mary wodnej, stojąc na cmentarzysku mieszkańców grodu Mendoga, gdzie wyrosły kwiaty – cary. Fantastycznym elementem było także zamienienie ludzi w kwiaty. Zmierzch sprawiał, że słuchacze, narrator i bohaterowie byli skłonni do refleksji. Gotycyzm odsłonił to, co człowiek chciał ukryć przed światłem dziennym („ Lilije”, „ Świteź”).

W obrębie świata przedstawionego przestrzeń realna została skonfrontowana z przestrzenią cudów. Sceneria tajemniczej przyrody, niewytłumaczalne zjawiska, postać dziewczyny-rusałki, to wprowadzone przez Adama Mickiewicza elementy fantastyki. Ideowa wymowa utworu odwołuje się do ludowej moralności i wiary w istnienie oraz działanie niewytłumaczalnych sił. Kształt artystyczny ballady wskazuje na synkretyzm gatunkowy utworu. O jego epickości świadczy postać narratora opowiadającego i komentującego wydarzenia, wyraźnie zarysowana fabuła, elementy opisu i opowiadania. W balladzie można odnaleźć również charakterystyczne dla liryki środki stylistyczne oraz sposoby obrazowania (metafory, przenośnie, personifikacje). Wprowadzenie dialogów nadaje utworowi cechy dramatu. Opowiedziana w Świtezi historia jest oparta na motywach gminnej legendy.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Nad wodą wielką i czystą - analiza i interpretacja
2  Cechy romantyczne w Sonetach krymskich
3  Ballady i romanse jako manifest ideowyKomentarze
artykuł / utwór: Świteź - analiza i interpretacja


 • Sądze że za małosczegółów nie ma zadnych motywów nio i topografii a tego najbardziej poszukuje :) ale ogolnie cios tam jest hehe
  Pajusia ()

 • Bardzo mi się podoba. Problematyka główna jak najbardziej poruszona. Ogółem ok :)
  madzik ()

 • Doskonała analiza zrobiona przez pryzmat świata romantycznego i jego postrzegania przez ówczesnych twórców.Szczególnie schemat na końcu - dobry wybór cech. Gratuluje autorowi, a wcześniejesze co do wcześniejszych kilku komentarzy - nie oczekujcie,że jedna interpretacja zawierać będzie wszystko - każda robiona jest z położeniem nacisku na troszkę inny element.
  Andrews (andrews {at} life.pl)

 • Może być, good work :D
  LynX ()

 • a elementy geograficzne lub topograficzne???warto o nich wsponieć.Z pewnością przydałby się opis jeziora nocą. ogólnie ok
  pati (pati.bob {at} interia.pl)

 • Mhmmm ... szukałem bardziej o tym, gdzie jest położony Świteź, mam opracować tą balladę, i miejsce, gdzie to się wydażyło.
  Henryk (neuron0 {at} op.pl)

 • git :)
  magda ()

 • dzieki!!!!! bardzo mi pomogliscie! pozdrowionka :*
  michasia (chimasia {at} vp.pl)

 • znając naszą psorkę to jest o dużo za mało tego co ona od nas wymaga ale przynajmniej będzie to jakieś wtrącenie:)
  meg ()

 • warto chyba wspomieć o problemiewiny i kary.. to dość istotne, no ale ogolnie luz
  ania (blankai1 {at} wp.pl)

 • Dzieki, swietna praca, bardzo mi sie przydała:*
  Kasia ()

 • no całkiem spoko
  Dawid JAgielski ()


Tagi: