Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Świteź - analiza i interpretacjaKto tylko ściągnął do głębini ramię,
Tak straszna jest kwiatów władza,
Że go natychmiast choroba wyłamie
I śmierć gwałtowna ugadza.


Opowiedziana przez córkę Tuhana historia jeziora Świteź ma znaczenie wieloaspektowe. Odkrywa przed zebranymi wydarzenia historyczne, ukazuje potęgę sił natury, a także stanowi wykładnię ludowej moralności. Przyroda potrafi sprzyjać ludziom, ale także potrafi karać tych, którzy popełniają grzechy i zbrodnie. W swoich działaniach jest bezwzględna i okrutna. Narzędziem kary mogą być piękne kwiaty (podaję za przykład oczywiście tę balladę).

Ważnym elementem świata literatury romantyzmu, było nawiązywanie do tradycji literackich przez gotycyzm, czyli tworzenie mrocznego, tajemniczego, cmentarnego nastroju w utworach. Zabieg ten odwoływał się przede wszystkim do powieści angielskich, ale nie tylko. Wszystkie ballady Mickiewicza zawierają elementy gotycyzmu, np. „Lilije”, gdzie jakby czuło się jeszcze zapach i ciepło krwi zamordowanego męża, a przyroda, która była świadkiem zbrodni dręczyła morderczynię. W „Świtezi” bohaterowie słuchali opowieści mary wodnej, stojąc na cmentarzysku mieszkańców grodu Mendoga, gdzie wyrosły kwiaty – cary. Fantastycznym elementem było także zamienienie ludzi w kwiaty. Zmierzch sprawiał, że słuchacze, narrator i bohaterowie byli skłonni do refleksji. Gotycyzm odsłonił to, co człowiek chciał ukryć przed światłem dziennym („ Lilije”, „ Świteź”).

W obrębie świata przedstawionego przestrzeń realna została skonfrontowana z przestrzenią cudów. Sceneria tajemniczej przyrody, niewytłumaczalne zjawiska, postać dziewczyny-rusałki, to wprowadzone przez Adama Mickiewicza elementy fantastyki. Ideowa wymowa utworu odwołuje się do ludowej moralności i wiary w istnienie oraz działanie niewytłumaczalnych sił. Kształt artystyczny ballady wskazuje na synkretyzm gatunkowy utworu. O jego epickości świadczy postać narratora opowiadającego i komentującego wydarzenia, wyraźnie zarysowana fabuła, elementy opisu i opowiadania. W balladzie można odnaleźć również charakterystyczne dla liryki środki stylistyczne oraz sposoby obrazowania (metafory, przenośnie, personifikacje). Wprowadzenie dialogów nadaje utworowi cechy dramatu. Opowiedziana w Świtezi historia jest oparta na motywach gminnej legendy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 
Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Świteź - analiza i interpretacja • Do kolesia z problemem do Misckiewicza - Łukasz (luki_19051995)
  Kurde jesteś kompletnym kretynem pisząc że uciekał i brał białoruskie motywy. Po pierwsze wychowały go 3 kultury polska , litewska i białoruska więc miał prawo czerpać z motywów tych po drugie tereny te przed rozbiorami były Polsko-Litewskie bo nie wiem czy wiesz był wtedy rozbiór .Po trzecie nie wiem jak ty ale ja też bym wolał uciekać niż pracować dla wroga bo i tak nie mógł się tam zbuntować bo by go od razu zabili, więc musiał uciec a z reszto co ja dla durnia będę tłumaczył koniec tematu.


 • Świteź - analiza i interpretacja - nieznajoma (cynamonek1995 {at} gmail.com)
  A może to dlatego wzorował się na białoruskich motywach bo Białoruś była częścią Polski? Więc nie pisz czy chcemy znać prawdę, jeśli nie znasz historii


 • Świteź - analiza i interpretacja - Ania (andzia321 {at} o2.pl)
  nie wiem jak o wieszczu narodowym można pisać, że był ciotą.. obojętnie jakie masz o nim zdanie. nad tym można polemizowacć, czy dobrze robił, że uciekał, czy nie. I czy o była ucieczka. Sama nie umiem tego ocenić. Ale chyba wypada język stępić w obliczu człowieka który stworzył tyle wspaniałych myśli - bez znaczenia w jakich okolicznościach. piękna interpretacja;)


 • Znacie prawde??? - polonista (ania35553 {at} wp.pl)
  A kto jeszcze napisał Świteź??? nie wiecie?? a no proszę Tomasz Zan i Jan Czeczot, nie mówi sie,że Mickiewicz napisał swoja na podstawie utworu Jana Czeczota. Taki z niego polski poeta wykorzystywał białoruskie motywy w swoich pracach, a mówią, ze polak:P a w ogóle to nie podróżował po świecie tylko uciekał bo bał sie , ze znów go wyślą na Ural hehehe ale z niego Ciota


 • Świteź - analiza i interpretacja - czorno ()
  praca jest swietna.. tylko i tak musze przeczytac lekture bo jesli moja polonistka zrobi spr. z lektury to nie masz szans na pozytywa bez czytania calej lektury i nawet tak dobra sciaga mi nie pomoze =[ ale praca jest super;)


 • Świteź analiza i interpretacja - Kasia II ()
  Świetna praca, ale jest to jedynie idealne streszczenie ballady. Jej analizy juz brak. NIe ma nawiązania do motywu zbrodni i kary ani nic o romantyczności. Dzięki, ja tylko szukałam fabuły :*


 • Świteź analiza i interpretacja - Monika (mon5 {at} vp.pl)
  bardzo mi się podobało i dlatego dam tą balladę do szkolnej gazetki


 • Świteź analiza i interpretacja - bbb ()
  Ballada – jest to gatunek obejmujący pieśni o charakterze epicko-lirycznym, nasycony elementami dramatycznymi, opowiadający o niezwykłych wydarzeniach legendarnych lub historycznych. Fabuła ballady charakteryzuje się szkicowością, zawiera zwykle momenty tajemnicze i zagadkowe, jej dominantę stanowi jakieś jedno wyraziście zarysowane zdarzenie.


 • Świteź analiza i interpretacja - {at} Magda {at} ()
  To dobra pomoc w szkole.


 • Świteź analiza i interpretacja - Beata ()
  Jestem pełna podziwu dla osób, które tworzą takie opracowania lektur.Jest to pomoc nieoceniona dla osób chcących mieć lektury w "pigułce"


 • Świteź analiza i interpretacja - Pajusia ()
  Sądze że za małosczegółów nie ma zadnych motywów nio i topografii a tego najbardziej poszukuje :) ale ogolnie cios tam jest hehe


 • Świteź analiza i interpretacja - madzik ()
  Bardzo mi się podoba. Problematyka główna jak najbardziej poruszona. Ogółem ok :)


 • Świteź analiza i interpretacja - Andrews (andrews {at} life.pl)
  Doskonała analiza zrobiona przez pryzmat świata romantycznego i jego postrzegania przez ówczesnych twórców.Szczególnie schemat na końcu - dobry wybór cech. Gratuluje autorowi, a wcześniejesze co do wcześniejszych kilku komentarzy - nie oczekujcie,że jedna interpretacja zawierać będzie wszystko - każda robiona jest z położeniem nacisku na troszkę inny element.


 • Świteź analiza i interpretacja - LynX ()
  Może być, good work :D


 • Świteź analiza i interpretacja - pati (pati.bob {at} interia.pl)
  a elementy geograficzne lub topograficzne???warto o nich wsponieć.Z pewnością przydałby się opis jeziora nocą. ogólnie ok
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Adam Mickiewicz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies