Świteź - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kto tylko ściągnął do głębini ramię,
Tak straszna jest kwiatów władza,
Że go natychmiast choroba wyłamie
I śmierć gwałtowna ugadza.
Opowiedziana przez córkę Tuhana historia jeziora Świteź ma znaczenie wieloaspektowe. Odkrywa przed zebranymi wydarzenia historyczne, ukazuje potęgę sił natury, a także stanowi wykładnię ludowej moralności. Przyroda potrafi sprzyjać ludziom, ale także potrafi karać tych, którzy popełniają grzechy i zbrodnie. W swoich działaniach jest bezwzględna i okrutna. Narzędziem kary mogą być piękne kwiaty (podaję za przykład oczywiście tę balladę).

Ważnym elementem świata literatury romantyzmu, było nawiązywanie do tradycji literackich przez gotycyzm, czyli tworzenie mrocznego, tajemniczego, cmentarnego nastroju w utworach. Zabieg ten odwoływał się przede wszystkim do powieści angielskich, ale nie tylko. Wszystkie ballady Mickiewicza zawierają elementy gotycyzmu, np. „Lilije”, gdzie jakby czuło się jeszcze zapach i ciepło krwi zamordowanego męża, a przyroda, która była świadkiem zbrodni dręczyła morderczynię. W „Świtezi” bohaterowie słuchali opowieści mary wodnej, stojąc na cmentarzysku mieszkańców grodu Mendoga, gdzie wyrosły kwiaty – cary. Fantastycznym elementem było także zamienienie ludzi w kwiaty. Zmierzch sprawiał, że słuchacze, narrator i bohaterowie byli skłonni do refleksji. Gotycyzm odsłonił to, co człowiek chciał ukryć przed światłem dziennym („ Lilije”, „ Świteź”).

W obrębie świata przedstawionego przestrzeń realna została skonfrontowana z przestrzenią cudów. Sceneria tajemniczej przyrody, niewytłumaczalne zjawiska, postać dziewczyny-rusałki, to wprowadzone przez Adama Mickiewicza elementy fantastyki. Ideowa wymowa utworu odwołuje się do ludowej moralności i wiary w istnienie oraz działanie niewytłumaczalnych sił. Kształt artystyczny ballady wskazuje na synkretyzm gatunkowy utworu. O jego epickości świadczy postać narratora opowiadającego i komentującego wydarzenia, wyraźnie zarysowana fabuła, elementy opisu i opowiadania. W balladzie można odnaleźć również charakterystyczne dla liryki środki stylistyczne oraz sposoby obrazowania (metafory, przenośnie, personifikacje). Wprowadzenie dialogów nadaje utworowi cechy dramatu. Opowiedziana w Świtezi historia jest oparta na motywach gminnej legendy.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obraz romantycznej miłości w wierszu Do M***
2  Widok gór ze stepów Kozłowa - analiza interpretacja
3  Reduta Ordona - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Świteź - analiza i interpretacja


 • Kurde jesteś kompletnym kretynem pisząc że uciekał i brał białoruskie motywy. Po pierwsze wychowały go 3 kultury polska , litewska i białoruska więc miał prawo czerpać z motywów tych po drugie tereny te przed rozbiorami były Polsko-Litewskie bo nie wiem czy wiesz był wtedy rozbiór .Po trzecie nie wiem jak ty ale ja też bym wolał uciekać niż pracować dla wroga bo i tak nie mógł się tam zbuntować bo by go od razu zabili, więc musiał uciec a z reszto co ja dla durnia będę tłumaczył koniec tematu.
  Łukasz (luki_19051995)

 • A może to dlatego wzorował się na białoruskich motywach bo Białoruś była częścią Polski? Więc nie pisz czy chcemy znać prawdę, jeśli nie znasz historii
  nieznajoma (cynamonek1995 {at} gmail.com)

 • nie wiem jak o wieszczu narodowym można pisać, że był ciotą.. obojętnie jakie masz o nim zdanie. nad tym można polemizowacć, czy dobrze robił, że uciekał, czy nie. I czy o była ucieczka. Sama nie umiem tego ocenić. Ale chyba wypada język stępić w obliczu człowieka który stworzył tyle wspaniałych myśli - bez znaczenia w jakich okolicznościach. piękna interpretacja;)
  Ania (andzia321 {at} o2.pl)

 • A kto jeszcze napisał Świteź??? nie wiecie?? a no proszę Tomasz Zan i Jan Czeczot, nie mówi sie,że Mickiewicz napisał swoja na podstawie utworu Jana Czeczota. Taki z niego polski poeta wykorzystywał białoruskie motywy w swoich pracach, a mówią, ze polak:P a w ogóle to nie podróżował po świecie tylko uciekał bo bał sie , ze znów go wyślą na Ural hehehe ale z niego Ciota
  polonista (ania35553 {at} wp.pl)

 • praca jest swietna.. tylko i tak musze przeczytac lekture bo jesli moja polonistka zrobi spr. z lektury to nie masz szans na pozytywa bez czytania calej lektury i nawet tak dobra sciaga mi nie pomoze =[ ale praca jest super;)
  czorno ()

 • Świetna praca, ale jest to jedynie idealne streszczenie ballady. Jej analizy juz brak. NIe ma nawiązania do motywu zbrodni i kary ani nic o romantyczności. Dzięki, ja tylko szukałam fabuły :*
  Kasia II ()

 • bardzo mi się podobało i dlatego dam tą balladę do szkolnej gazetki
  Monika (mon5 {at} vp.pl)

 • Ballada – jest to gatunek obejmujący pieśni o charakterze epicko-lirycznym, nasycony elementami dramatycznymi, opowiadający o niezwykłych wydarzeniach legendarnych lub historycznych. Fabuła ballady charakteryzuje się szkicowością, zawiera zwykle momenty tajemnicze i zagadkowe, jej dominantę stanowi jakieś jedno wyraziście zarysowane zdarzenie.
  bbb ()

 • To dobra pomoc w szkole.
  {at} Magda {at} ()


Tagi: